BBC, 11 Iraklı sivilin öldürüldüğü olayın videosunu yayınladı

  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

Irak'ın Hadisa kentinde geçen yıl sivillerin katledilmesiyle ilgili soruşturma sürerken İngiltere'nin BBC televizyonu, ABD askerlerinin 11 Iraklı sivili kasten öldürmekten sorumlu olabileceğine dair bir video görüntüsünü yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

BBC'nin ele geçirdiği görüntülerde, Irak'ın başkenti Bağdat'ın 100 km kuzeyindeki İshaki köyünde geçtiğimiz Mart ayında Amerikan askerlerinin gerçekleştirdiği askeri operasyonda öldürülen Iraklı siviller yer alıyor. Öldürülenler arasında 4 kadın ile 5 çocuğun olduğu kaydediliyor.

Söz konusu operasyonla ilgili daha önce açıklama yapan ABD ordusu, 15 Mart 2006 tarihinde köyde bir El Kaide üyesinin saklandığı öğrenilen eve operasyon düzenlendiğini, operasyonda 4 kişinin öldüğünü bildirmişti. Irak emniyet yetkilileri tarafından hazırlanan bir raporda ise Amerikan askerlerinin, hava saldırısından sonra baskın düzenledikleri evdeki 11 kişiyi kasten öldürdüğü ve evin ağır bombardıman sonucu çöktüğü ifade edilmişti.

Bu arada ABD deniz piyadelerinin Irak'ın Hadisa köyünde Kasım 2005'te 24 Iraklı sivilin öldürdüğü olayla ilgili soruşturma sürüyor. ABD Başkanı George Bush, olayla ilgili askerî soruşturmaya müdahale etmeme sözü verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious