BBC, Hasankeyf'ten endişeli

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

BBC: “Ilısu Barajı bulunmaz hazine olan Hasankeyf'i yok edebilir”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Erdoğan tarafından temeli atılan Ilısu Barajı'nın Hasankeyf'i yok edeceği ile ilgili tartışmalar İngiliz basınına da yansıdı. Hasankeyf konusuna geniş yer ayıran İngili basını, barajın bulunmayan hazine olarak görülen Hasankeyf'i yok edebileceği yorumunda bulundu.

Barajın Türkiye'de en büyük ikinci baraj olacağını ve Dicle Nehri üzerine kurulacağını yazan BBC, Türk yetkililerinin de barajın son yirmi yıldır proje aşamasında olduğu ve tamamlanması halinde önemli ölçüde hidro-elektrik enerji ve fakir bölgeye çok sayıda istihdam sağlayacağını bildirdi. Ancak projeye karşı çıkanların görüşlerine de yer veren BBC, karşı görüşte olanların barajın yapımının Hasankeyf'in tarihi mirasının yok olacağı ve yaklaşık 50 bin kişiyi evinden edeceğini aktardı.

Bölgenin en büyük şehirlerinden olan Diyarbakır Belediyesi'nden Çağlayan Ayhan ile yaptığı mülakata yer veren kanal, Ayhan'ın, "Burdaki insanların sinirleri gerilmiş durumda. Proje aşamasında burdaki insanlar hiç bir zaman bilgilendirilmedi. Eğer böyle giderse bölgedeki çok sayıda insan evsiz kalacak." sözlerine yer verdi.

Projeye karşı olanların en büyük endişelerinin evsiz kalma korkusu olduğu yorumunda bulunan BBC, projeden dolayı evsiz kalacak 78 bin kişinin, hükümetin yeni ev bulma vaadine şüpheli yaklaştıklarını belirtti. 199 küçük yerleşim bölgesinin Ilısu Barajı'ndan etkileneceğine dikkat çekilen haberde, dört yıl önce İngiltere ve İsveç firmaları ile birlikte Türk firmasından oluşan üçlü konsorsiyumun, bölgedeki vatandaşların tepkileri üzerine barajı inşa etme planlarından vazgeçtiklerine dikkat çekti. BBC, projeyi Avusturya firması VA Tech Hydro şirketinin üstlendiğini aktardı.

Hasankeyf'in Asurlular, Bizanslılar, Roman, Selçuklular ve son olarak Osmanlı İmparatorluğu'na ev sahipliği yaptığı ve 10 bin yıllık geçmişe sahip olduğunu aktaran BBC, bölgede yıllarca arkeoloji çalışmalarında bulunan İrlanda Üniversitesi'nde görevli akeolog Maggie Ronayne'nin projeyi başlatan Türk hükümetini kınadığını yazdı. BBC'ye konuşan Maggie Ronayne, "Bu sadece Hasankeyf için bir risk değil, 10-12 bin yıllık tarihi olan bu şehirde Asurlular, Roman, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlıların mirası var. Hala bu bölgede keşfedilmemiş binlerce yerleşim yeri var." görüşünde. Ronyne, yıllarca yaptıkları araştırmalarda Hasankeyf'de yer altında kalmış binlerce yıllık yerleşimlerin sadece yüzde 20'inin keşfedildiğini söylüyor. Ancak hükümetin resmi kaynaklarında ise keşfedilen tarihi yerleşimlerin oranı yüzde 40.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious