BBC: 'Başörtülü first-lady' olabilir

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Türkiye’deki türban sorununu inceleyen BBC, Türkiye’deki kadınların yüzde 63’ünün başını örttüğünü ancak bu kadınların üniversitelere ve meclise giremediğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Modern Türkiye’den bir görüntü olarak İstanbul’daki İstiklal caddesinde kol kola yürüyen biri uzun etekli ve başörtülü, diğeri dar kıyafetli ve saçları dalgalanan iki kızı gösteren BBC, ancak özel ya da devlete ait herhangi bir üniversitede başörtüsünün görülemediğini aktardı.

Meclisteki hiçbir bayan milletvekilinin başını örtemediği kaydedilen haberde, bu yıl Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna da başörtülü bayanların davet edilmediği belirtildi.

"CUMHURBAŞKANLIĞINI DA ALACAK"

Çoğunluğu Müslüman olan Türkiye’nin sıkı laik bir cumhuriyet olarak kurulduğu ifade edilen haberde, Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti kuruşundan bu yana cumhurbaşkanlarının hep laik çevrelerden çekildiği kaydedildi.

Haberde, ancak şimdi AKP’nin iktidarda olduğu ve gelecek bahar partinin Cumhurbaşkanlığını da alabileceği belirtildi. Haberde böylece ilk kez bir Cumhurbaşkanı eşinin başörtüsü takacağı ifade edildi.

Bu ay sonunda açıklanacak bir kamuoyu yoklamasından sızan bilgilere göre Türk kadınlarının yüzde 63’ünün ev dışında başörtüsü taktığı kaydedilen haberde, ancak bu kadınların başlarını çoğunlukla geleneksel bir biçimde kapattığı, türban takan kadınların oranını ise yüzde 11 olduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious