BBC: 'Diana'nın sürücüsü sarhoştu'

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

İngiliz BBC, Fransız uzmanların Prenses Diana'nın sürücüsü Henri Paul'un kaza anında sarhoş olduğunu tespit ettiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Prenses Diana, sevgilisi Mısırlı Dodi El Fayed ile birlikte, 31 ağustos 1997 sabahı bindikleri Mercedes marka otomobilin Paris'teki Ritz Hotel'den ayrılmasının ardından tünelde meydana gelen kazada yaşamını yitirmişti. BBC'de yayınlanacak belgeselde Paul'un akrabaları sürücünün ayık olduğunu belirtmesinin ardından yeni bir DNA testi yapıldığını belirtiliyor. Paul'un ailesi, çocuklarının kan örneğinin değiştirilmiş olabileceğini savunmuştu.

Yarın yayınlanacak belgeselde Fransız uzmanların iddiaları açığa kavuşturmak için çalışma yaptıkları yer alıyor. Paul'un ailesinden kan örneği alınarak sürücünün kan örneği ile karşılaştırıldı. Alınan kan örneklerinin tutması ile Paul'un kan örneğinin değiştirilmediği kanıtlanmış oldu.

Fransız uzmanlar, kaza nedeniyle Paul'un sarhoş olduğunu, anti-depresyon ilaçlarının etkisinde olduğunu ve çok hızlı sürdüğünü belirterek kazanın sorumluluğunu sürücüye yüklemişti. Henri Paul, Ritz Hotel'in güvenlik birimi üyesiydi.

İngiliz The Daily Mail gazetesine konuşan Fransız detektif Martine Monteil, kazanın Paul'un hataları olduğu hakkında "en ufak bir şüphelerinin olmadığını" söyledi. Monteil, "DNA örnekleri ve test sonuçları İngiliz polisine gönderildi. Hiçbir örnek değiştirilmedi." dedi.

İngiltere'de konu ile ilgili mahkeme gelecek ay başlayacak. İngiltere'de olayı araştıran Londra Emniyet Eski Müdürü John Stevens'in 3 yıllık araştırmasının sonucunun gelecek hafta açıklanması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious