BBC: Türkiye'de AB imajı bozuluyor

  • Giriş : 06.03.2007 / 00:00:00

İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin öncülük ettiği bir uluslararası kamuoyu araştırması sonuçlarına göre, Türkiye'de AB'nin imajının giderek olumsuz bir hal aldığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BBC'nin Türkçe internet sitesinde yer alan araştırmaya göre, Türklerin yarısından fazlası İran, Rusya, ABD ve İsrail'e de olumsuz bakıyor.

Haberde, ocak ayında da benzer bir anket yapıldığı hatırlatılarak, iki anket sonuçlarının karşılaştırıldığı ve Türkiye'de AB hakkında olumsuz düşünenlerin sayısının arttığı belirtildi.

Anket sonuçlarına göre, AB konusunda önemli oranda kişi görüş bildirmezken, olumlu düşünenlerin oranı yüzde 30, olumsuz düşünenlerin oranıysa yüzde 32 oldu. Ocak ayında yapılan anketteyse olumlu bakanların oranının yüzde 40, olumsuzlarınsa yüzde 16 olarak saptandığı anımsatıldı.

Haberde, Türkiye'de İngiltere hakkında olumsuz düşünenlerin oranının da yüzde 41'den yüzde 54'e çıktığı, Fransa hakkında olumsuz değerlendirmenin bir tek Türkiye'den geldiği belirtildi.

Yine ankete katılan Türklerin yüzde 69'unun, ABD'nin sahip olduğu güçten rahatsız olduğu, anketin yapıldığı 27 ülke arasında Türkiye'yle aynı görüşü paylaşan 19 ülkenin daha bulunduğu ve Yunanistan, Almanya gibi AB ülkelerinde ABD hakkında olumsuz düşünenlerin oranının Türkiye'den daha fazla olduğu kaydedildi.

Ankette Türkiye'de İran konusunda da olumsuz bir imajın yaygınlaştığı, ankete katılan Türklerin yüzde 46'sının, bir önceki kamuoyu yoklamasına kıyasla 13 puanlık bir artışla İran konusunda olumsuz görüş bildirdiği belirtildi.

Türkiye'de ayrıca, İsrail'e olumsuz puan verenlerin oranının yüzde 76, Rusya hakkında olumsuz görüş bildirenlerin oranınınsa yüzde 49 olduğu kaydedildi.

GlobalScan ve Pipa tarafından kasım 2006-ocak 2007 arasında yapılan ankette, dünyada en olumsuz etkiye sahip ülkeler olarak İran, İsrail ve ABD öne çıkmıştı. Kanada, AB, Fransa ve Japonya'nınsa en olumlu etkiye sahip ülkeler olduğu belirtilmişti.

Anketi değerlendiren Maryland Üniversitesinden Uluslararası Politika Davranışları Program Direktörü Steven Kull, askeri güç peşindeki ülkelerin dünya genelinde olumsuz etki yarattığı görüşünü dile getirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious