BBC: YÖK, Erdoğan'a uyarı kurşunu attı

  • Giriş : 06.04.2007 / 00:00:00

Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına aday olması olasılığının karşısında YÖK tarafından yapılan açıklama, yurt dışında da yankı buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiliz yayın kurulu BBC, YÖK açıklaması için “Türkiye’deki düzenin kilit bir gücünden atılan açık bir uyarı kurşunu” nitelemesini kullandı.

BBC, YÖK’ün, Erdoğan’a Cumhurbaşkanı olmaması yönünde “şifreli bir uyarı” yaptığını belirterek, YÖK’ün, cumhurbaşkanının Türkiye’nin laik değerlerini benimsemiş olması gerektiğini söylediğine dikkat çekti.

“Ancak Erdoğan, İslamcı bir partiden geliyor ve bazıları, seçilirse İslamcı bir gündemi uygulamasından korkuyorlar” diyen BBC, Erdoğan’ın, seçimi kazanma şansı en yüksek olan aday olduğunu belirtti.

BBC, YÖK’ün açıklaması için “Bu, açık olarak, kendisine (Erdoğan’a) Türkiye’deki düzenin kilit bir gücünden atılan bir uyarı kurşunu idi” dedi.

Türkiye’nin laik elitinin, Erdoğan’ı “rejim için bir tehlike” olarak ilan ettiğini kaydeden BBC, laik elitin, Erdoğan’ın, ülkeyi tamamen değiştirecek bir gündeminin olduğunu savunduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious