BBC'den Papa'nın Türkiye ziyareti yorumu

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Dünya medyasında önemli yer tutan Papa'nın Türkiye ziyareti, BBC tarafından "hem iyi hem de tehlikeli" olarak yorumlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Papa'nın ziyaretinin Türkiye'de tartışmaları tetiklediğini ve bazı aşırı milliyetçi ve İslamcı gurupların tepkisine neden olduğunu aktaran İngiliz kanalı, özellikle Aya Sofya ziyaretinde Papa'nın dikkatle izleneceği belirtildi. Aya Sofya'nın dünyanın harika eserleri arasından yer aldığını yazan kanal, Aya Sofya'nın hala bir çok Hıristiyan tarafından dinî bir sembol olarak görüldüğünü; ancak bazı Müslümanların da buranın tekrar camiye çevrilmesini istedikleri yorumunda bulundu.

Benedik 16. Papa'nın Aya Sofya'da ibadet etmesi halinde bunun toplumda yeni bir gerginliği tetikleyebileceğini belirten BBC, İstanbul şehrinin önemli bir tarih ve medeniyetler şehri olduğunun altını çizdi.

KATOLİKLER VE ORTODOKSLAR ARASINDAKİ ÇATIŞMA

Katolik ve Ortodoksların Hıristiyan adı altında bilindiği ve Hıristiyanlığın Roma İmparatorluğu tarafından 4. yüzyılda resmi din haline geldiğini yazan İngiliz kanalı, Katolikliğin Batı Avrupa'da, Ortodoksların ise daha çok Yunanistan ve Doğu Avrupa'da yaygın olduğunu kaydetti. Yüzyıllar boyunca iki mezhep arasında politik, kültürel ve dini farklılıkların git gide arttığına işaret eden kanal, iki mezhep arasının 1054 yılında açıldığının ve 1204 yılında ise Katoliklerin Ortodoksların başı olarak görülen Konstantinopolo'yu kovduğunu belirtti.

TEKRAR BİRLEŞME

Bu kovulmanın o zamanın Katolik başı Papa tarafından kınanmasına karşın, bunun Ortodokslar tarafından "Latin İhaneti" olarak görüldüğünü yazan İngiliz kanalı, bugün çoğunlukla Ortodoks olan Yunanistan ve Rusya ile Katolik dünyası arasında birleşme çabalarının sürdüğüne dikkat çekti. BBC şöyle devam etti: "Şuan ki Papa ile Ortodoks dünyasının lideri Patrik arasında tekrar bir birleşme için birlikte çalışma sözü verdiler. Ancak en büyük problem hala duruyor. Bunlardan biri de Katolikler tarafından en yüksek mertebede görülen Papa'nın statüsü. Ancak Ortodokslar tarafından ise bu şekilde kabul edilmiyor. Diğer bir önemli sorun ise, Ortodoks Kiliseleri arasındaki ayrılık. Bazı kesimler Rus Ortodoks Kilisesini en büyük kilise olarak görürken, çoğu kişi ise İstanbul'da Fener Rum Patrikhanesi'ni gösteriyor. Ancak Papa'nın Türkiye ziyareti birleşme için yeni bir fırsat olabilir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious