BBC'nin haberi kebapçıları buldu

BBC'nin haberi kebapçıları buldu.16050
  • Giriş : 28.01.2009 / 16:57:00

İngiliz yayın kurumu BBC'nin yayımladığı ‘İngiltere’de döner araştırması' başlıklı haber kebapçıları etkiledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiliz yayın kurumu BBC'nin yayımladığı 'İngiltere'de döner araştırması' başlıklı haber kebapçıları etkiledi. Araştırmanın kabul edilemez olduğunu ve dönerin usulüne uygun olarak yapıldığı savunan kebapçılar zor durumda kaldıklarını söyledi.

İngiltere'de ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren kebapçılar BBC'nin yayımladığı haberin etkisiyle kebaba olan ilginin azalmaya başladığı, işlerin giderek düştüğü ve krize doğru sürüklendikleri belirtildi. Londra'nın tanınmış kebapçıları dün akşam Croydon'daki 'Bodrum Restorant'ta biraraya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. Yaklaşık 40 yıldan bu yana Londra'da yaşayan ve İngiltere'nin ilk kebap zinciri 'Kebab King'in kurucusu olan 'Kebapçılar kralı' olarak nitelendirilen işadamı Zülfü Ağırbaş BBC'nin yayımladığı haberin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Ağırbaş, şöyle konuştu:

“Londra'da 40 yıldır restorant işletmeciliği yapıyorum. Dönere domuz eti koyulduğunu hiç duymadım. Böyle bir şey zaten imkansız. Ben ve ailem yıllardır döner yiyoruz ve şimdiye kadar bir zararını görmedik.”

Ekonomik kriz nedeniyle ünlü ve pahalı restoranlara olan ilginin azaldığını vurgulayan Ağırbaş, “Türkler'in elinde bulundurduğu döner sektörü ingiltere'deki MCDonald's, KFC, Burger King ve Wimmpy gibi ünlü uluslararası fast food zincirlerini geride bırakmış durumda. İngilizler yarım asırdır kebap yiyorlar. Şimdi kebap sektörünü sekteye uğratmak için senaryolar hazırlanıyor. Bence bu tür haberler kebaba olan ilgiyi azaltmayacaktır” diye devam etti.

İngiltere'nin ardından yatırımlarını Çin'e kaydırdığını belirten Ağırbaş, Çin'in ilk kebap zincirini kurmak için 2 yıldır altyapı çalışmalarını sürdürüyor. Ağırbaş, Çinliler'e Türk kebabını sevdirmeyi planladığını söyledi.
BBC'nin, İngiltere'de satılan dönerle ilgili yapılan bir araştırmaya dayanarak yayımladığı haberde, döner yapımında kullanılan etin, aşırı tuz ve yağ ve domuz etini içerdiği öne sürülmüştü. BBC, resmi denetim kurumunun elemanlarının, besin değerlerini saptamak üzere 494 yerde satılan döner etini incelediğini ve döner etinin ortalama fiyatının, bir kadının günlük ihtiyacının yarısı olan yaklaşık 1000 kalori içerdiğini saptadıklarını belirtilen haberde, yapılan araştırmada, salata ve sosun hariç tutulduğu kaydedildi. Haberde döner etinin, bir yetişkinin günlük tuz ihtiyacının yüzde 98'ini ve doymuş yağ oranının yüzde 148'ini karşıladığı, incelenen yerlerin 6'sında da müşterilerin uyarılmamasına karşın domuz etinin kullanıldığı, buralarda 1 porsiyon döner etinin 1990'a kadar kalori içerebildiği belirlendiğini savunuldu. Haberde, bu miktardaki kalorinin, bir kadının günlük kalori ihtiyacının yüzde 98'ine, doymuş yağ alımının yüzde 346'sına ve yetişkinin günlük tuz alımının yüzde 277'sine karşılık geldiği kaydedildi.

BBC, İrlanda'nın kuzey batı bölgelerinde satılan bir porsiyon dönerin 1101, İskoçya'da 1084, Galler'de 1055, İngiltere'nin güneydoğusunda 1066 kalori içerdiği ve en düşük kalorili dönerin, 843 kaloriyle Kuzey İrlanda'da satıldığını belirtmişti. İngiliz Gıda Standartları Dairesi'nin, 2006 yılında yaptığı araştırmada, ülkede yenen dönerlerin yüzde 18,5'inin kamu sağlığına 'önemli', yüzde 0.8'inin de 'yakın' tehdit oluşturduğunu ortaya çıkardığı bildirilodi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*