'BBG evi'nin şifresi Predator'da

'BBG evi'nin şifresi Predator'da.9236
  • Giriş : 19.12.2007 / 14:04:00

Operasyonda ABD'nin istihbarat ve teknoloji desteği ile Kandil'deki hedefler en ince ayrıntılarıyla belirlendi ve operasyon kurulan özel bir sistem sayesinde harekat merkezinde izlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İNSANSIZ UÇAKTAN CANLI YAYIN

Kuzey Irak operasyonunda sadece ABD'nin elinde bulunan insansız hava aracı Predator kullanıldı ve bu sayede operasyon karargahtan canlı yayında izlenebildi. Harekat başladıktan hemen sonra bölgeden görüntüler canlı olarak Genelkurmay Başkanlığı'na iletildi.

Bu sistemde ABD'nin teknolojik desteği vardı. Askeri uzmanlar, insansız hava aracı Predator'ın Kandil operasyonunda görüntüleri hem ABD'ye hem de Ankara'ya ilettiğini belirtiyor. Uzmanlara göre, Ankara'dan harekatın canlı olarak izlenmesi ancak bu uçakla mümkün.

Predator, havadan yerdeki hareketliliği kameraları ile takip ediyor ve elde ettiği görüntüleri uyduya gönderiyor. Bu görüntüler, uydu aracılığıyla istenen merkeze birkaç saniyelik gecikme ile ulaştırılıyor. Tıpkı bir kamera gibi hedefi yakından gösterme yeteneğine sahip olan insansız uçak, iki kişilik bir ekiple yerden kontrol ediliyor.

Bu nedenle Kandil, operasyonun yapıldığı gece ve öncesinde, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın deyimiyle "BBG evi"ne döndü. Tüm trafik, bu uçakla ve uydudan alınan görüntülerle anı anına takip edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious