BBP, Çırağan'da gazetecilerle buluştu

BBP, Çırağan'da gazetecilerle buluştu.60026
  • Giriş : 05.03.2009 / 22:12:00
  • Güncelleme : 05.03.2009 / 22:13:08

Büyük Birlik Partisi, Çırağan’da medya mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

HABER AKTÜEL –  BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cevdet Tellioğlu'nun ortaya koyduğu ''Büyük Aile Projesi''ni anlattı, soruları cevapladı.

 

Yazıcıoğlu: ''Öyle bir sistem olsun ki insanlar yanlış hisler beslese bile sistem buna müsaade etmesin. Buna da biz 'zorunlu dürüstlük sistemi' diyoruz. Bugünkü ise 'zorunlu bozulma sistemi'dir'' dedi.

 

Haber Aktüel Genel Yayın Yönetmeni Muaz Kalaycı, Haber7 Genel Yayın Yönetmeni Ünal Tanık, Zaman Gazetesi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kamış'ın, yazarlar Ali Bulaç, Taha Akyol, Nuh Gönültaş ve Hüseyin Öztürk'le birçok medya mensubunun katıldığı programda konuşan Yazıcıoğlu, TV'lerin seçimler öncesinde İstanbul ve Ankara'nın iktidar ve ana muhalefet partisi adaylarının çekişmelerine sahne olduğunu söyledi.Parti olarak, bu tür tartışmaların dışına çıkıp, sisteme yenilik getirecek projelerden konuşmak istediklerini anlatan Yazıcıoğlu, şehirde imardan plana kadar her konuyu halkla konuşup, paylaşmayı ve yönetimin tüm süreçlerini şeffaf hale getirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

 

Toplumun siyasete güvenini kaybettiğini dile getiren Yazıcıoğlu, ''Mevcut sistem, örtülü ilişkileri teşvik eden, yönetime gelmiş kişi ve çevresini bozan, onun cebine şeytan koyup, sonra da şeytana uyduran bir sistemdir. Bundan dolayı dürüst insanlar da bozuluyor. Öyle bir sistem olsun ki insanlar yanlış hisler beslese bile sistem buna müsaade etmesin. Buna da biz 'zorunlu dürüstlük sistemi' diyoruz. Bugünkü ise 'zorunlu bozulma sistemi'dir'' diye konuştu.

 

Yazıcıoğlu, seçimler dolayısıyla 27 il gezdiğini belirterek, ''Kriz teğet geçmiş değil. Kriz vatandaşı yüreğinden vurmuş durumda'' dedi.

 

PARTİLERE VERİLEN YARDIMLAR

 

Yazıcıoğlu, Siyasi Partiler ve seçim Kanunu'nun demokratik olmadığını savunarak, ''Siyasetin ve seçimin finansmanı şeffaf değil, adil değil. Sadece 3 parti var gibi yaklaşılıyor. Şehidinin çocuğuna burs veremeyen, asgari ücreti vergi dışı bırakamayan, işçisine, emeklisine kaynak ayıramayan Türkiye'nin, seçimlerde 'alın kullanın' diye siyasi partilere bu kadar paralar veriyor olması adil mi?'' diye sordu.

 

Partisinin bir kuruş almadan seçime girdiğini anımsatan Yazıcıoğlu, ''Böyle bir demokrasi, böyle bir hakkaniyet olur mu? Adalet mülkün temelidir. Temelinde adalet olmayan seçim, adil olmayan seçim doğru sonuç vermez. Onun meydana getirdiği iktidar, doğru sonuç ortaya koymaz. Seçimin de adaletsizlik üzerine kurulu olduğunu söylüyorum. Bu şartlar altında sandığın milletin önüne boş gelerek, adil bir seçim ortaya çıkacağı konusunda kaygılı olduğumu ifade ediyorum'' dedi.BBP olarak seçime Türkiye'nin hemen hemen her yerinde katıldıklarını, özellikle Sivas'ta belediye başkanlığını almak istediklerini, il genel meclislerinde üye sayılarını artırmayı amaçladıklarını anlatan Yazıcıoğlu, hiçbir partiyi desteklemediklerini söyledi.

 

Daha sonra soruları yanıtlayan Yazıcıoğlu, ''Seçimlerde adayların elindeki dosyalar ön plana çıktı. Sizin eliniz de dosyalar var mı?'' sorusu üzerine, sağlam delillerin olması gerektiğini, iddialarla ortaya çıkmayı çok sağlıklı görmediğini kaydetti.

 

Yazıcıoğlu, şöyle konuştu:

 

''Elimde bir dosya olsa, onu tutmam. Bekletmem. 'Bana bak bir şey söylersen, söylerim' demem. Benim elimde dosya olabilir ama bu mutlaka iyi incelenmişse vardır. Kimseye şantaj olarak kullanılmaz. Mutlaka yargıya gider.

 

Kısa bir süre önce iyi niyetli bir gazeteci bana telefon etti ve dedi ki 'Bugün bize sizinle ilgili bir fotoğraf servis yapıldı' dedi. 'Patronu ararsanız bunun yayımlanmasına engel olabilirsiniz' dedi. Ben 'Hayır' dedim. Sormadım bile ne olduğunu. 'Kimsenin çantasında benimle ilgili bir fotoğraf gezemez. Elinize geldiyse basın' dedim. Sabah olduğunda da merak ettim, gazeteye baktım ki birçok gazetede var. Neymiş, 'Trabzon'da çarşı pazar gezerken arkamda fotoğraf çektiren bir kişi Hrant Dink olayıyla ilgili azmettirici çıktı'. Sonra da o devletin kurumlarıyla ilişkili çıktı. Sonra devletin istihbarat örgütleriyle beraber çalıştığı ortaya çıktı. Ben hiç kimsenin fotoğrafını çantamda taşımam. Varsa veririm yargıya. Benimle ilgili de kimse taşıyamaz. 'Varsa versin' derim.''

 

''Yerel seçimin arkasından bir genel seçim gelir mi?'' sorusu üzerine de Yazıcıoğlu, bunun iktidar partisinin oy kaybetmesine bağlı olduğunu söyledi.

 

Yazıcıoğlu, bir başka soru üzerine, seçmenlerin kaygılarını dikkate alarak, Diyarbakır'da aday göstermediklerini belirtti.

 

Tellioğlu'nun İstanbul'da kazanamaması durumunda ''Büyük Aile Projesi''nin seçim kazanılan diğer illerde uygulanıp uygulanmayacağı sorulan Yazıcıoğlu, kazandıkların il ve ilçelerde bu sistemi uygulayacaklarını kaydetti.

 

BÜYÜK AİLE PROJESİ

 

BBP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cevdet Tellioğlu, hazırladığı ''Büyük Aile Projesi'' hakkında bilgi vererek, projenin yerelden bireysel kazanç ve toplumsal bir kalkınma modeli olduğunu vurguladı.

 

Projeye göre, seçimlerin kazanılmasının hemen ardından yüzde 90'ı halka ait belediye kontrolünde bir şirket kurulacağını ve belediyenin tüm işlerinin bu şirket üzerinden yürüyeceğini ifade eden Tellioğlu, sistemle her aile ve iş yerine birer ''ortaklık aidiyet kartı'' dağıtılacağını ve kentteki toplu tüketimden elde edilecek karın halka döneceğini söyledi.

 

Tellioğlu, sistemle belediyedeki tüm ihalelerin halkın gözü önünde yapılacağını belirterek, belediye hizmetlerinden elde edilen karın bir kısmının yine o yörede yaşayan halkın olacağını bildirdi.

 

''Büyük Aile Projesi'' ile halkın belediyesine ortak olacağını ifade eden Tellioğlu, projeyle ortak kaynakların eşit şartlarda eşit paylaşımının söz konusu olacağını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*