BBP, Papa'yı protesto etti

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

BBP İstanbul İl Başkanı Bayram Karacan, Papa 16. Benedict'in Türkiye'ye yapacağı ziyareti protesto etmek amacıyla bazı eylemler gerçekleştireceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yapılacak bütün girişimlere rağmen Papa'nın yine de Türkiye'ye gelmesi durumunda "Papa Türkiye'den defol" yazılı afişlerle protestolarını sürdüceklerini kaydetti. Karacan, İstanbul genelinde "Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli" yazılı pankartlar asılacağını da kaydetti.
Papa 16. Benedict'in 28 kasım 2006 tarihinde Türkiye'ye yapacağı ziyaret ile ilgili BBP İstanbul İl Başkanlığı bir dizi protesto eylemi gerçekleştiriceğini açıkladı. İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında konuşan İl Başkanı Karacan, BBP olarak hiçbir devlet ya da din temsilcisinin Türkiye'ye gelmesinden rahatsızlık duymadıklarını ancak, Papa'nın daha önce Hz Muhammed ile ilgili yaptığı açıklamaların yapılacak protestoların belirleyicisi olduğunu anlattı. Türk milletini derinden etkileyebilecek bazı hazırlıkların yapıldığını da savunan Karacan, "Bu hazırlıklar Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması, Fener Rum Patriği'ne 'Ekümeniklik' sıfatı kazandırılması, Türkiye'deki misyonerlik ve korsan kiliselerin önünün açılması ve AKP'li bazı işbirlikçi milletvekillerince alt yapısı hazırlanan Vakıflar Yasası ile 1000'in üzerinde çok kıymetli gayrimenkulün Vatikan üzerine tapu tescillerinin yapılmasıdır. Ne tesadüftür ki önce Papa'nın geleceği tarih belirleniyor, ardından Vakıflar Yasası çıkarılıyor. Şimdi de herhalde devlet töreni ile tapuları teslim edilecek" şeklinde konuştu.

Papa'nın Türkiye'ye gelmesinin hiçbir yarar getirmeyeceklerini düşündüklerini söyleyen Karacan, "Papaz Türkiye'ye gelme diyoruz. Bugünden itibaren BBP'nin bütün teşkilatları İstanbul'daki bütün işyerleri ve arabalarının camlarına 'Papa(z) Türkiye'ye gelme' yazılı afişlerin asılması için çalışma başlatılacak. Papa yine de Türkiye'ye gelirse bu defa 'Papa Türkiye'den defol' yazılı pankartlarla aynı çalışmayı sürdüreceğiz. Ayrıca bütün teşkilat sorumlularımız Papa'nın Türkiye'de olduğu süre boyunca yakalarında siyah kurdela bulunduracaklar ve vatandaşlara dağıtacaklar" ifadelerini kullandı.

Protesto çalışmaları kapsamında 26 Kasım 2006 Pazar günü Eresin Otel'de "Haçlı Seferleri ve Papa(z)lar" konulu bir de konferans düzenleyeceklerini anlatan Karacan, "Halkımızı bu güncel ve önemli konuda bilgi sahibi olmaya çağırıyoruz. İstanbul genelinde de 'Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli' pankartlar asılacak. 30 Kasım 2006 perşembe günü ise saat 11:00'de Beyazıt Meydanı'nda basın açıklamalı protesto gösterisi yapacağız" dedi.

Toplantıda gazetecilerin sorularını da cevaplayan Karacan, Ayasofya'da bazı teşkilat üyelerinin namaz kılarak protesto gösterisi yapmasını desteklediklerini söyledi. Karacan, eylemin "ayin yapılan yerin kilise olacağına" ilişkin bazı görüşleri çürütmek nedeniyle yapıldığını anlatarak, "Emniyet güçlerinin Üsküdar'da yasak olmasına rağmen akşamdan kalma bir grubun içki içmesine müdahale etmeyerek Ayasofya'daki eylemde arkadaşlarımızı derdest ederek 24 saat gözaltında tutmalarını da protesto ediyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious