BBP: Abhazya ve Osetya tanınmalı

BBP: Abhazya ve Osetya tanınmalı.7004
  • Giriş : 31.08.2008 / 15:38:00

BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Şanverdi, ''Türkiye, bağımsızlıklarını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya'yı tanımalıdır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ahmet Şanverdi, yaptığı yazılı açıklamada, Kafkaslar'daki durumun uluslararası hukuk açısından Kıbrıs veya Kosova'dan farkı olmadığını savundu. Şanverdi, bu iki bölgede yaşayan insanlar ile Türk milletinin derin tarihi ve kültürel bağları olduğunu, bu halklar ile Türk milletinin akraba olduğunu kaydetti.

Gürcistan'ın, Rusya ile diplomatik ilişkilerini durdurmasının ve yabancı güçlerden yardım istemesinin bölge barışına hiçbir katkı sağlamayacağını ifade eden Şanverdi, şunları kaydetti:

''Türkiye, bağımsızlıklarını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya'yı tanımalıdır. Kafkaslarda barış ve güvenliğin tekrar tesisi için başta Rusya ve Gürcistan olmak üzere bölge ülkeleri bir araya gelmeli ve meselelere barışçıl, kalıcı çözümler üretmelidirler. Yabancı güçlerin bölgeye müdahalesi Kafkaslar'a barış yerine kan ve gözyaşı getirmektedir. Kardeş ve akraba olan bölge ülkeleri, var olan anlaşmazlıkları aynı masa etrafında oturarak ve konuşarak çözmelidirler. Bölge için kalıcı barış ancak böyle sağlanabilir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*