BBP bu sorulara cevap bekliyor

BBP bu sorulara cevap bekliyor.17543
  • Giriş : 09.06.2009 / 08:46:00

Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili ortaya çıkan ihmaller zinciri, dikkatleri yeniden Ali Sabancı'ya ait olan Medair firmasına yöneltti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aslan Değirmenci'nin haberi

BBP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Destici, Vakit'e yaptığı açıklamada tüm gelişmeleri ve kaygılarını anlatırken, firmaya ait “ELT” ve “GPRS” cihazları hakkında da önemli tespitlerde bulundu.

HELİKOPTERİN GÖVDESİ ALMANYA'DA

Helikopterin gövdesinin önceki gün araştırılması için Almanya'ya gönderildiğini belirten Destici, “Ekibin başında Sivil Havacılık var; ancak bizden de Sayın Ahmet Şanverdi ekibe eşlik ediyor. Ayın 28'inde ise motor İngiltere'ye gidecek. Temmuz ayında da tüm parçalar Kanada ve ABD'deki laboratuvarlarda incelemeye alınacak. Laboratuvar sonuçları, helikoptere bir müdahale olup olmadığını ve teknik eksiklikleri ortaya çıkaracak” dedi.

ELT VE MALUM MEDYA

“Özellikle ELT cihazının üzerinde durulmasını istiyoruz” diyen Destici, “Helikopterin ruhsatnamesinde farklı bir ELT cihazı görülüyor. Bu cihazın sonradan monte edilme ihtimalinin üzerinde duruyoruz. Ancak bu kadar ciddi bir gelişme olmasına rağmen, bazı medya kuruluşlarının bu olaya eğilmemesi de ayrıca manidardır. Anlaşılan firmaya yakınlık, olayın üzerine gidilmesine engel... Bu kadar önemli bir konunun es geçilmesine anlam veremiyoruz” diye konuştu.

ELT CİHAZI KAÇIRILDI MI?

Yabancı uzmanlardan oluşturdukları ekibin çalışmalarına Sivil Havacılık kurumu tarafından zorluklar çıkartıldığını açıklayan Destici, “Biz yurtdışından ekip getirdiğimizde de ilginç gelişmeler yaşandı. Biz ekibin rahat çalışabilmesi için Ulaştırma Bakanlığı'ndan gerekli sözü almamıza rağmen, ekip Türkiye'ye geldiğinde bölgeye giderken problem yaşadı. Sivil Havacılık, ekibin bölgeye gitmesini engellemeye çalıştı. Hatta izin dahi vermediler. Ancak Ulaştırma Bakanlığı'nın müdahalesi ile bu sorun aşıldı. Ancak ekip bölgeye gittiğinde birçok parçanın orada olmadığı görüldü. Örneğin ELT cihazı da Ankara'ya gönderilmişti. Biz bu cihazı ancak Ankara'da gördük. Neden bu kadar acele edildi?” diye sordu.

“ELT CİHAZININ ANTENİ KIRIK OLSA DA ÇALIŞIR”

Yaptığı değerlendirmelerde ELT cihazından sinyal alınamamasına da değinen Destici, “ELT cihazının kaza sonrasında anteninin kırık olduğu söylendi. Kırık olmasından dolayı da sinyal alınamadığı öne sürüldü. Oysa yaptığımız araştırmalar sırasında, görüştüğümüz tüm uzmanların tespiti, cihazın anteni kırık olsa bile sinyal verebileceği yönünde oldu. Bu iki konunun peşindeyiz. Enkazın uzun süre bulunamaması, bu iki olayda gizli. Bir de kazanın duyulduğu andan itibaren arama kurtarma operasyonunun iyi yönetilmediğini düşünüyoruz. Bize 4 helikopter ile arama yapıldığı söylense de işin aslı ilk gün havada uçan tek helikopter vardı” dedi.

“HANİ GPRS CİHAZI YOKTU?”

Sivil Havacılık tarafından yapılan ilk araştırmada helikopterde GPRS cihazının olmadığının ileri sürüldüğünün altını çizen Destici, “Ancak bizim özel ekibimiz tarafından yapılan araştırmada GPRS cihazı bir değil üstelik iki tane, helikopterde bulunduğu tespit edildi. Ancak GPRS cihazları incelendikten sonra bu kez; hafıza kartlarının olmadığını gördük. Yetkililere kartları sorduğumuzda; 'kaza esnasında kaybolmuş. Karlar eridiğinde bulacağız' dediler. Hani GPRS cihazı yoktu? İşte böyle çelişkili bilgiler olunca, biz de ister istemez kaygılanıyoruz” diye konuştu.

“BİLGİ KİRLİLİĞİ MEYDANA GETİRENLER TESPİT EDİLDİ Mİ?”

Önemli konular arasında kaza sonrası meydana getirilen bilgi kirliliğinin olduğunu vurgulayan Destici, “Bu bilgi kirliliği kurumları ve kurtarmaya katılan herkesi yanılttı. Arama tarama operasyonunda ciddi gevşemeye de neden oldu. Kazadan kısa süre sonra gerek valilerimizi, gerekse ajansları 'Enkaz bulundu. Başkanın durumu iyi... Hastaneye doğru yola çıkarıldı. Sadece ufak tefek kırıklar var' iddiaları ile yanlış bilgilendirenlerin mutlak ortaya çıkarılmasını istiyoruz” dedi.

KOMİSYONA ÇAĞRI

Destici, TBMM araştırma komisyonunun milletin iradesini temsil ettiğini hatırlatarak, “Biz çalışmaların daha titizlik içinde yapılmasını istiyoruz. Onlar milleti temsil ediyor. Gerekirse gece-gündüz çalışmalılar ve olayın tüm ayrıntılarını mercek altına almalılar” diye konuştu.

İŞTE CEVAP BEKLEYEN SORULAR

- Nasıl olur da helikopterin ruhsatnamesinde farklı bir ELT cihazı görülür?
- Bu cihaz kazadan sonra değiştirildi mi?
- Bu kadar ciddi gelişme neden bazı medya kuruluşları tarafından es geçildi?
- Bazı medya kuruluşlarının bu konuya eğilmemesi manidar değil mi?
- Sivil Havacılık neden bizim ekibimizin çalışmasını engellemek istedi?
- Ekibimiz bölgede yaptığı araştırmada bazı parçaların Ankara'ya gönderildiğini tespit etti. Bu acele niye?
- Bu parçalardan biri de ELT cihazıydı. ELT cihazını görmemiz mi engellendi?
- ELT cihazının anteninin kırık olduğu söylendi. Görüştüğümüz tüm uzmanlar ise cihazın anteni kırık olsa bile sinyal göndermesine engel olmayacağını belirtiyorlar. O zaman bu cihazdan neden sinyal alınamadı?
- Kazadan hemen sonra bilgi kirliliği meydana getirenlerin amacı neydi? Neden hâlâ yanlış bilgi yayanlar kamuoyuna açıklanmadı?
- Helikopterde GPRS cihazının bulunmadığı söylendi. Ancak bizim ekibimizin yaptığı araştırmada iki adet GPRS cihazına rastlandı. Bunu büyük bir hata olarak mı görmeliyiz?
- GPRS cihazının hafıza kartları nerede?

VAKİT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*