BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu: "301'e karşıyız"

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu:
  • Giriş : 12.04.2008 / 16:28:00

Yazıcıoğlu, hukuk çerçevesinde eylemler ve görüşlerde bulunan siyasi partilerin kapatılmasını eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, terör ve şiddetin odağı olan partilerin kapatılması gerektiğini savunarak, hukuk çerçevesinde eylemler ve görüşlerde bulunan siyasi partilerin kapatılmasını eleştirdi.

Muhsin Yazıcıoğlu, Akdeniz Üniversitesi'nde meydana gelen kavganın sağ ve sol arasında olmadığını, olayda derin provokasyonun bulunduğunu belirtti. Yazıcıoğlu, gençleri oyuna gelmemesi ve provokasyonlara alet olmaması konusunda uyarırken, Akdeniz Üniversitesi'ndeki olaylarda üniversite yönetiminin zafiyeti sorgulanmasını istedi.

BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu, Kızılcahamam Asya Termal Otel'deki "Türkiye Büyük Birliği'ni Arıyor" adlı programa katıldı. BBP Kurucular Kurulu MKYK, Yüksek İstişare Kurulu üyeleriyle il başkanları, belediye başkanları ve il genel meclisi üyelerinin iştirak ettiği programda konuşan BBP Lideri, ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"İSTİKRARSIZLIĞI DERİNLEŞTİRME GAYRETİNDEKİ GÜÇLER GENÇLERİ İSTİSMAR ETMEK İSTİYOR"

Yazıcıoğlu, Türkiye'nin eskimiş, bayatlamış çok rahat teşhis edilebilecek provokatif organizasyonların ağına düşürülmek istendiğine işaret etti. BBP Genel Başkanı, "İstikrarsızlığı derinleştirme, gerilimlerle ekonomik krizi tetikleme ve demokratik zafiyet oluşturma amacı güden kuvvetler gençleri istismar etmek istiyor" diye konuştu.

Sözü Akdeniz Üniversitesi'ndeki olaylara getiren Muhsin Yazıcıoğlu, 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül ve 28 Şubat'ın yanı sıra 22 Temmuz Seçimlerinin öncesinde milleti korkutma, sindirme adına post modern darbelere, bildirilere başvurulduğunu hatırlattı. 27 Nisan sürecinde yayınlanan bildirilerle halkın sinir uçlarına dokunulmak istendiğini ve iktidarın değiştirilmek istendiğini vurgulayan Yazıcıoğlu, aynı kuvvetlerin bugün de üniversite gençliğini kullandığını ve istismar ettiğini söyledi.

Yazıcıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir kişi bir partinin toplantılarına katılıyor televizyon ekranlarına giriyor ardından üniversitelerdeki kavgalara dahil oluyor.

Ekranda gösterilenlerin ardına, öncesine baktığımızda PKK propagandasını, imza kampanyalarını kız yurduna yönelik baskınları görüyor, tahriklerin alt yapısının oluşturulduğunu anlıyoruz. Kavga sağ-sol kavgası değil, ardından derin bir provokasyon var."

Yazıcıoğlu, "Geçmişte idealleri üzerine kavgalara giren sağ ve sol görüşlü insanların idealleri üzerinden başkaları darbe yaparak istedikleri düzeni oluşturdu. Bu girdaba düşmemesi için gençliğe sahip çıkılması gerekir" şeklinde konuştu. BBP Lideri, gençlerden oyuna ve provokasyona gelmemesini istedi.

Akdeniz Üniversitesi'ndeki olaylarla ilgili Rektör Mustafa Akaydın'a eleştiri getiren Muhsin Yazıcıoğlu, Akaydın'ın olayların başörtüsünden kaynaklandığı yönündeki sözlerine katılmadığını bildirdi.

BBP Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili, şöyle dedi: "Olayların arkasına baktığımızda sorunun başörtüsünden kaynaklanmadığının ortadadır. Üniversitelerin bilgi yuvası haline getirilmesini istiyoruz. Üniversitede ayrılıklara ve farklı muamelelere geçit verilmesin talep ediyoruz. Herkes üniversitelere başörtülü ya da başı açık girebilmeli. Eşit şartlarda eğitim almalı." Yazıcıoğlu, ayrıca üniversitedeki zafiyetlerin sorgulanmasını istedi.

Kuvvetler ayrılığı ilkesine de değinen BBP Lideri Yazıcıoğlu, Yasama-Yürütme-Yargı'nın birbirinin alanına girerek yönelttiği suçlamaları eleştirdi. Yazıcıoğlu, "Kimin eli kimin cebinde belli olmayan bir Türkiye'de yaşıyoruz" şeklinde konuştu.

BBP Genel Başkanı, Türkiye'de yaşanan kaosun Ülkede yönetim hakkı elde edenlerin kendilerine göre Yargı ve siyasi sistem düşünmelerinden kaynaklandığını belirtti; durumdan geçmiş ve bugünkü iktidarları sorumlu tuttu.

"BİR SİYASİ PARTİ HUKUK ÇERÇEVESİNDEKİ GÖRÜŞ VE EYLEMLERİ NEDENİYLE KAPATILMAMALIDIR"

Konuyu parti kapatma davalarına getiren Muhsin Yazıcıoğlu, terör odaklı olmayan, şiddeti siyasi araç haline getirmeyen, devlet ve milletin bağımsızlığına ve siyasi sisteme karşı silahlı terör örgütünü kullanmayı benimsemeyen siyasi partiler kapatılmaması gerektiğini ifade etti. Yazıcıoğlu, kapatmanın şiddet, terör ve bölücülük ile özdeşleşmiş partilere uygulanmasını savundu.

Yazıcıoğlu, şunları kaydetti: "Terör odaklı, şiddet endeksli ise, siyasi oluşum parti değil, terör örgütüdür. Buna müsamaha gösterilmemesini istiyoruz. Bu uygulanmıyor. Birileri 'TC operasyonu durdursun' diyorsa, terörist için 'Kardeşim' ifadesini kullanıyorsa, o parti parti değil terör örgütüdür.

Örgüte ve yandaşlarına müsamaha göstermek alçaklığın daniskasıdır. Bir siyasi parti hukuk çerçevesinde siyasi görüşleri ve eylemlerinden dolayı kapatılmamalı. Bununla ilgili mücadele yapmak siyasilerin işidir. Siyasi partilerin sandıkta doğmasını ve sandıkta ölmesini istiyoruz."

"301'E KARŞIYIZ, KARŞI ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

301'le ilgili iktidara sert eleştiriler yönelten Muhsin Yazıcıoğlu, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Barroso'ya Türkiye gelmeden önce hediye olarak değişikliğe gidilmek istendiğini öne sürdü.

Yazıcıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "301'in değişmesine de karşıyız, eleştiri maksadıyla yapılacak her konuşma yapılabilir, ancak kimsenin milli varlığımıza ve kutsal değerlerimize, tarihine hakaret etme hakkının insan hakkı olarak görmüyorum. Bunu insan hakkı olarak görenler milletimizi insan olarak görmüyor demektir.

Niye inanç özgürlüğü söz konusu olunca aynı militanlığı yapmıyorsunuz? 301'in de ardından başka değişiklikler de gündeme gelebilir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious