BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun cevabı

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun cevabı.12393
  • Giriş : 16.01.2008 / 15:28:00
  • Güncelleme : 16.01.2008 / 15:51:45

Muhsin Yazıcıoğlu, ''başörtüsünü bir siyasi simge olarak görüyor musunuz?" sorusunu nasıl yanıtladı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, başörtüsünün siyasi bir simge olmadığını ifade ederek, ''Başörtüsü, bazı kadınlarımızın inançlarını daha iyi yaşadıkları ve yaşayacaklarına inanarak başlarını örtmesidir. İnançları gereği olarak yapıyorlar'' dedi.

Biyologlar Birliği Genel Başkanı Kadir Sorucuoğlu ve beraberindeki heyeti, parti genel merkezindeki kabulde konuşan Yazıcıoğlu, sivil toplum örgütlerinin temsili demokrasilerde çözümün içinde yer almasının bir zorunluluk olduğunu belirtti. Yazıcıoğlu, dünyada artık asimetrik savaşlar yapıldığını, bu savaşların bir parçası olan biyolojik savaşlara karşı da tedbirli olunması gerektiğini söyledi.

Türkiye'de plansız bir şekilde üniversiteler ve bölümler açıldığını iddia eden Yazıcıoğlu, bu nedenle işsizliğin her geçen gün arttığını kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Acil Eylem Planları'' arasında 9 tane üniversite açılmasının da bulunduğunu hatırlatan Yazıcıoğlu, ''Var olan üniversiteleri ne yaptınız ki 9 üniversite açacaksınız'' dedi.

Bu konuda planlama yapmak gerektiğini, aksi takdirde sosyal sorunların artacağını savunan Yazıcıoğlu, ''YÖK Başkanı'nın kendisine Türkiye'nin kaç tane fakülteye ihtiyacı olduğu yönündeki bir istatistiğin YÖK bünyesinde bile olmadığını ifade ettiğini'' söyledi.

Hükümetin popülizm yaptığını ve temel çözümleri ortaya koymadığını savunan Yazıcıoğlu, ''5.5 yıl iktidarda kalmış bir siyasi hareketin 'Acil Eylem Planı' hazırlamasını çok garipsiyorum. 5 yıl ne yaptınız da 'Acil Eylem Planı' yapmak için harekete geçiyorsunuz'' dedi.


-SORULAR-


Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yazıcıoğlu, bir gazetecinin, hükümetin Alevilik ile ilgili açılımı hakkındaki görüşlerini sorması üzerine, ''Bu meselelerin çok soğukkanlı, dingin, ilmi verilere dayanan, ülkenin sosyolojik yapısına ve ilerideki gelişmelerine doğru istikamet tayin edebilecek ve yeni tartışmalara ve yeni çatışma alanlarına zemin hazırlamayacak şekilde olması lazım. İşi siyasi boyuta çektiğiniz anda o imkan elinizden kaçmış oluyor'' diye konuştu.

Türkiye'deki Alevi vatandaşlarının Alevi-İslam anlayışını en güvenli şekilde yaşamaları için ne lazımsa yapılmasından yana olduklarını belirten Yazıcıoğlu, meselenin iki dinin tartışılması gibi iki ayrı dinin kurumlarının oluşturulması gibi bir zemine taşınmasını da doğru bulmadıklarını kaydetti.

Bir gazetecinin, ''başörtüsünü bir siyasi simge olarak görüp görmediği'' yönündeki sorusuna Yazıcıoğlu, ''Siyasi simge değildir. Başörtüsü, bazı kadınlarımızın inançlarını daha iyi yaşadıkları ve yaşayacaklarına inanarak başlarını örtmesidir. İnançları gereği olarak yapıyorlar'' dedi.

''Buradan iktidara sesleniyorum: Topu taca atmasınlar. Bir an evvel çözeceklerse çözsünler'' diyen BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu, başörtüsü tartışmalarına inanç ve bireysel özgürlükler çerçevesinde son verilmesi gerektiğini kaydetti.

Kabulde konuşan Sorucuoğlu, biyologlar arasında işsizliğin giderek arttığını belirterek, her üniversitede fen-edebiyat fakültesi kurulmaması gerektiğini söyledi.

Gelişen teknolojilerin Türkiye'de kötüye kullanılmaması için ''Biyogüvenlik Komisyonu''na ihtiyaç olduğunu anlatan Sorucuoğlu, bu komisyonun kurulması için Yazıcıoğlu'nun desteğini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious