BBP Genel sekreteri Topcu bayıldı

BBP Genel sekreteri Topcu bayıldı .7198
  • Giriş : 01.04.2009 / 02:47:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 15:54:52

Yazıcıoğlu'nun vatan ve ezan söylemini terk etmediğini belirten BBP 'li Yalçın Topçu konuşmasının ardından bayıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Helikopter kazasında yaşamını yitiren BBP Genel Başkanı
Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenazesi, Kocatepe Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından BBP Genel Merkezi önüne getirildi. Yazıcıolu'nun cenazesi, Kocatepe Camisi'nden kalabalık eşliğinde Mithatpaşa Caddesi'ni takiben Tuna Caddesi'nden BBP Genel Merkezi önüne bir buçuk saatte getirildi.

Kortejin yürüyüşü sırasında Mithatpaşa Caddesi'ndeki üst geçitlerin bazıları güvenlik gerekçesiyle boşaltılırken vatandaşlarla polis ekipleri arasında da zaman zaman küçük çaplı gerginlikler yaşandı.
Yazıcıoğlu'nun cenazesini taşıyan aracın geçişi sırasında sık sık ''Başbuğ Muhsin'', Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez'' sloganları atıldı.
Genel merkez binasının balkonlarında ve camlarda toplanan partililer cenaze aracının üzerine güller ve karanfiller attı.

BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu, burada yaptığı konuşmaya, ''Hoşgeldin sayın Genel Başkanım'' diyerek başladı. Topçu, güçlükle yaptığı konuşmada, şunları söyledi: ''Sonsuzluğun sahibine yaptığınız müracaat tartışmasız emri iradeye binaen vuslat kurultayımız toplanmış bulunmaktadır. Kurultaya İslam dünyasından ve ülkemizden 1 milyon yiğit insan katılmaktadır. 1 milyon insan çocuklarından süt parasını keserek kurultaya geldiler.''

Topçu, Yazıcıoğlu'nun siyasi yaşamı boyunca ülkenin birliği ve bütünlüğünü, devletin tekliğini savunduğunu ifade ederek, ''Çanakkale'de, Sakarya'da, Dumlupınar'da Atatürk ile bir olanlar, tarihte de Alparslan, Selahaddin Eyyubi ile bir olanlar şimdi de burada beraber'' dedi.

Yazıcıoğlu'nun sevgi ve cesaretle ''insan, vatan ve ezan'' söylemini hiç terk etmediğini dile getiren Topçu, Yazıcıoğlu'nun görüşlerinin takipçisi olacaklarını vurguladı. Topçu, konuşmasının ardından baygınlık geçirdi. Daha sonra Kur'an-ı Kerim okundu ve dua edildi.
Duanın ardından Yazıcıoğlu'nun cenazesini taşıyan kortej Tacettin Dergahı'na hareket etti.

IFrame

-NOTLAR-

Cenaze aracı, parti genel merkezine ulaşmadan önce güvenlik gerekçesiyle BBP Genel Merkezi'nin bulunduğu sokaktaki araçlar çekildi. BBP Genel Merkezi'nin çevresindeki binaların üst katlarında Özel Harekat Ekipleri geniş güvenlik önlemleri aldı ve bir helikopter keşif uçuşu yaptı.

Yazıcıoğlu'nun cenazesi beklenirken BBP Genel Merkezinde Kur'an-ı Kerim okundu.

Din görevlileri de zaman zaman kasideler okudular.

Genel merkez önünde kurulan ses sisteminden Yazıcıoğlu'nun Mamak Cezaevi'ndeyken yazdığı ''Üşüyorum'' şiiri de dinletildi. Genel merkezin girişine Muhsin Yazıcıoğlu'na adanan şiirlerin asıldığı görüldü.

BBP Genel Merkez binasını ön cephesi, üzerinde Muhsin Yazıcıoğlu'nun resminin ve ''üşüyorum'' şiirinden alıntı olan ''Ey sonsuzluğun sahibi, sana ulaşmak istiyorum'' mısralarının yazılı olduğu posterle kaplandı.

Genel Merkez önünde toplananlar, ''Üşüyoruz be koca reis'', ''Aziz Türk milletinin başı sağolsun'', ''Seccadeden miraca, Mamak'tan devlete, Maraş'tan cennete'' pankartlarıyla Yazıcıoğlu'nun cenazesini beklediler.

Yazıcıoğlu'nun cenazesini ulaşmasına az bir süre kala genel merkez önünde izdiham yaşandı. Kalabalık, parti yöneticilerini tekinleriyle Sıhhiye yönüne doğru genişledi.

Bu sırada bazı partililerin de baygınlık geçirdiği görüldü.

Partililer genel merkezde açılan özel defterlere Yazıcıoğlu'na ilişkin duygu ve düşüncelerini yazdı.

Genel merkez önünde kurulan Kızılay çadırından partililere çay ve su dağıtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*