BBP lideri Yazıcıoğlu, İngiltere'ye gitti

BBP lideri Yazıcıoğlu, İngiltere'ye gitti.10792
  • Giriş : 29.04.2008 / 20:38:00

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, 1 Mayıs kutlamaları ile ilgili yapılan açıklamaları eleştirerek, “Bayram günü olması gereken günler, kavga ve endişenin vesilesi haline getirilmek isteniyor” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yazıcıoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere İngiltere'ye gitti. Hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yapan Yazıcıoğlu, Türkiye'nin “bir gerilim ve çatışma” ortamına sokulmak istendiğini savundu.

Son günlerde 1 Mayıs kutlamaları ile ilgili İstanbul Valisi ve sendika yöneticilerinin açıklamalarını eleştirerek, “İşçilerimiz için bayram olarak ayrılan ve işçi sorunlarının tartışılması gereken 1 Mayıs, şimdi bir korku günü, endişe günü bir gerilim günü ve kaos öncüsü ve habercisi olarak adlandırılıyor. Bundan üzüntü duyuyoruz” dedi.

Yazıcıoğlu, 1 Mayıs kutlamalarının Taksim'de yapılabilmesi için sendikaların hukuki zeminde haklarını araması gerektiğini ifade ederek, işçi ve işveren sendikalarını sağduyuya davet etti.

“Bayram günü olması gereken günler, kavga ve endişenin vesilesi haline getirilmek isteniyor” görüşünü ifade eden Yazıcıoğlu, 1 Mayıs'ın, adına yakışır biçimde kardeşlik içerisinde kutlanması temennisinde bulundu.

İNGİLTERE ZİYARETİ

“Medeniyetler arası çatışma yerine medeniyetler arasında diyaloğun oluşturulmasında Türkiye'nin tarihi misyonu” olduğunu belirten Yazıcıoğlu, bu anlayışın tüm dünyaya egemen olması gerektiğini ifade etti.

Dünyada son zamanlarda terörün İslam'la anılmaya başlandığına ve bu konuda Müslümanlara karşı yanlış bir öngörünün oluştuğuna dikkati çeken Yazıcıoğlu, “İslam'ın şiddete ve teröre pirim vermediğini, İslam'ın bir anlayış ve hoşgörü dini olduğunu”, Lordlar Kamarasında dile getireceğini söyledi.

İslam'ı terör dini gibi gösteren anlayışın haksız olduğunu, Türkiye'nin her geçen gün büyüdüğünü ve Avrupa Birliği, Kafkaslar ve Asya eksenindeki açılımlarını anlatacağını vurguladı.

Yazıcıoğlu, İngiltere Parlamentosu Lordlar Kamarasında, “Doğu ve Batı arasında köprü olan Türkiye” konusunda bir konuşma yapacak.

Londra Üniversitesinde bir konferansta konuşacak olan Yazıcıoğlu, Türkiye-İngiltere İş Konseyi toplantısına katılacak, daha sonra İngiltere'deki vatandaşlarla bir araya gelecek.

Yazıcıoğlu ve beraberindeki heyet, 3 Mayıs Cumartesi günü Türkiye'ye dönecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious