BBP lideri Yazıcıoğlu: "Demokrasiye inandım, Gül'e verdim"

BBP lideri Yazıcıoğlu:
  • Giriş : 29.08.2007 / 00:05:00
  • Güncelleme : 29.08.2007 / 09:05:37

Yazıcıoğlu, cumhurbaşkanı seçiminin, meclis içtüzüğüne uygun bir biçimde yapıldığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Cumhurbaşkanı seçiminin, anayasa ve meclis içtüzüğüne uygun bir biçimde yapıldığını belirterek, ''Ben, demokratik sürece katkıda bulunmak adına meclise girdim ve oyumu da sayın Gül'e verdim'' dedi.

Ankara Sivaslı Dernekler Federasyonu (ASİDEF), 23. dönem Sivas milletvekilleriyle Ankara'da faaliyet gösteren Sivaslı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Sivaslı üst düzey bürokratların tanışma ve kaynaşmasına katkıda bulunmak amacıyla, ASKİ Sosyal Tesisleri'nde bir yemek verdi.

Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yazıcıoğlu, 22 Temmuz seçimleri sonrasında yapılan Cumhurbaşkanı seçiminin, anayasa ve meclis içtüzüğüne uygun olarak yapılmış olmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

''Ortaya çıkan iradeye saygı gösterilmesi gerektiğini'' belirten Yazıcıoğlu, ''Bu bir siyasi olgunluktur. Ben, demokratik sürece katkıda bulunmak adına bugün meclise girdim ve oyumu sayın Gül'e verdim. Bu, bütün görüşlerine katıldığım anlamına gelmiyor'' diye konuştu. Yazıcıoğlu, bundan sonraki süreçte Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin işçi, emekli ve çalışanların sorunlarına, iç ve dışta çözüm bekleyen sorunlara dönmesi gerektiğini ifade ederek, ''Ülkemizin, bölgesel bir güç olması için hepimiz çalışmalıyız. Başta yeni Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Abdullah Gül'ün şahsına, ailesine ve Türk milletine hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum'' dedi.

''YENİ ANAYASA HAZIRLANDIĞINDA HALKIN OYUNA SUNULMALI''

Gazetecilerin, son günlerde gündemde olan yeni anayasa çalışmaları hakkındaki görüşlerinin sorulması üzerine de Yazıcıoğlu, Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu kaydetti. Yazıcıoğlu, mevcut anayasanın değiştirilecek çok yönü bulunduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: ''Başta geçici diye konulmuş ve sonrasında kalıcı hale gelen, darbecileri koruyan maddeler olmak üzere bazı kısımların değiştirilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum. Yeni anayasa için taslaklar hazırlandığını duyuyoruz. Bu taslaklar ortaya çıkmadan birşey söylemek doğru olmaz. Yeni anayasa hazırlandığında halkın oyuna sunulmalı, her kesim tarafından tartışılmalı ve halkın oyundan geçerek yasalaşmalı.''

DSP Ankara milletvekili Mücahit Pehlivan da Cumhurbaşkanı seçimini değerlendirirken, ''Kim olursa olsun, hangi meslekten gelirse gelsin, siyasi irade tecelli etti. Bize halkın emrettiği şeyi yapmak ya da kabullenmek düşüyor. Uzlaşma ya da uzlaşı ne derseniz'' dedi. Pehlivan, ''Sayın Gül, inşallah kendi duruşuyla, çevreye vereceği mesajla, ısınan havayı bir an önce serinletecek ve insanımız layık olduğu serin, refah ve huzurlu havaya kavuşacaktır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious