BBP partisi Atatürk Üniversitesine 1 hafta süre verdi

BBP partisi Atatürk Üniversitesine 1 hafta süre verdi.38014
  • Giriş : 28.02.2008 / 00:37:00
  • Güncelleme : 28.02.2008 / 00:06:06

Başörtüsü yasağının hafta sonuna kadar devam etmesi halinde rektör hakkında dava açılack.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun danışmanı Emrullah Önalan, Atatürk Üniversitesi'nde başörtüsü yasağının hafta sonuna kadar devam etmesi halinde rektör ve dekanlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Yükseköğretim kurumlarında başörtüsüne serbestlik getiren Anayasa Değişikliği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasına rağmen Atatürk Üniversitesi'nde yasak devam ediyor. Duruma tepki gösteren BBP Genel Başkanı Danışmanı Emrullah Önalan; başörtüsünün aslında insanın din ve vicdan özgürlüğü alanındaki en doğal hakkı olduğunu belirtti.

Türkiye'de bir avuç azınlığın devlet, millet çatışması üzerinde yönetimi elinde tutma arzusu olduğunu ileri süren Önalan, "Bu durumu meydana getirmenin tarihsel bir rövanş olduğundan beyhude olanlar hâlâ bugün inadımız şerefimizdir anlayışı ile haksızlıklarını devam ettirmektedirler." dedi.

Atatürk Üniversitesi'nde uygulanmaya devam eden başörtüsü yasağının Erzurum'a yakışmadığını da ifade eden Önalan, "Buradan Atatürk Üniversitesi rektörüne ve dekanlarına sesleniyorum. Bu durum cumhuriyetin kuruluşunda köşe taşı olmuş, cumhuriyetin kuruluşunda halkın iradesini Erzurum Kongresi ile ortaya koymuş Erzurum'a yakışmıyor. İnsanın dogmatik insani hakkı olan ve Anayasal bir güvenceye kavuşturulan çocuklarımızın başörtüsü ile kanunda belirtilen şekilde derslere girme haklarının tesisi gerekmektedir." diye konuştu.

Emrullah Önalan, yasağın hafta sonuna kadar çözülmemesi durumunda Rektör Yaşar Sütbeyaz ve dekanlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını dile getirdi. Önalan ayrıca, üniversite karşısına bir 'İnsani ve Anayasal Hak' çadırı kurup, yüz binlerce insanın suç duyurusu dilekçesine imza atmasını sağlayacağını da sözlerine ekledi.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious