BBP: Yargı tamamen sivilleşmeli

BBP: Yargı tamamen sivilleşmeli.15000
  • Giriş : 27.06.2009 / 23:38:00

BBP Genel Başkanı Topçu, ağır suçlarda askerlerin sivil mahkemede yargılanmasını düzenleyen CMK'nın 250. maddesindeki değişikliği 'sivil ve bağımsız yargı için yerinde bir karar' olarak değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Topçu, 'darbecilerin yargılanması' tartışmasında Kenan Evren'in "millet yargılansın derse intihar ederim" şeklindeki açıklamasının da bir itiraf olduğunu söyledi. Topçu, 'AK Parti ve Gülen'i bitirme' planıyla ilgili olarak Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un açıklamasını müspet bulduğunu, ancak devamının gelmesi gerektiğini belirtti.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Yalçın Topçu, Cihan Haber Ajansı'nı (CİHAN) ziyaret etti. Ziyarette CİHAN Genel Müdürü Aldülhamit Bilici ile görüşen Topçu, gündeme ilişkin soruları da yanıtladı. 'AKP'yi ve Gülen'i bitirme' planıyla ilgili Genelkurmay Başkanı'nın açıklaması hatırlatılan Topçu, "Şu anki duruş müspettir, ancak arkası gelmelidir. Yani 'yokmuş aslı' diyerek geçiştirmek, 'bakarız sonra' demek olmaz. Bu ciddi bir şey, millet bunu takip ediyor. Şimdi sivil iradenin elinde olanı iyi takip etmek gerekir. Neyse bunun aslı, neredeyse bulup ortaya konmalı. Kurusuyla olmuyorsa ıslağıyla olacaksa hep beraber bulun bu ıslağı. Kim bulacak bunu? Siyasi erk bunun gereğini yapacak, ondan sonra bürokrasi. Bütün bunları yaparken de hukuk içinde kalınmalı. İnsan haklarına azami özen gösterilmeli. Vazgeçin derdest etmekten." dedi.

Türkiye'nin artık geriye gitmemesi gerektiğini vurgulayan Topçu, "Egemenlik gerçekten milletin olmalı. Milletin iradesinin üzerinde gölge dahi olmamalı. Millet iradesinin tecelli ettiği siyasi neticeye herkes selam durmalı. Artık bu işleri konuşmak ayıptır. Ne yapacaksınız siz şimdi? İçinizde 3-5 çürük bir şey var. İkide bir çıkıp milletin gözbebeği olmuş, peygamber ocağı olarak nitelenmiş kurum adına bir şeyler yapıyor, ediyorsa hemen acil atın bu çürükleri. Ayıklayın içinizden, bunda zorluk yok. O kurumun tecrübesi, kurumsal yapısı buna yeter. Vatandaşımız da 3-5 çürük yüzünden o kuruma muhabbetini zedelemesin." diye konuştu.

'Darbecilerin yargılanması' ile ilgili yaşanan tartışmalara da değinen BBP Genel Başkanı, darbe anayasasının kamufle edilerek yapıldığını ifade etti. Herkesin hep bir ağızdan 'cunta Anayasası' diye bağırdığını belirten Topçu o günlerde yaşanan süreci şu sözlerle özetledi: "El hak doğrudur. Millet de aynı gözle baktı. Çünkü bu Anayasanın kabulü kamufle edilerek yapıldı. Yani 11 Eylül'e kadar kardeşin kardeşi boğazladığı bir ortam vardı. O ortam iyi kullanıldı kamufle edildi, paketlendi. Bu cunta hareketini gerçekleştirenleri ömür boyu selamete çıkarmak için bir şeyler hazırlandı milletin önüne kondu."

Konuyla ilgili Kenan Evren'in 'eğer halk yargılansın derse, bu işi yargıya bırakmam intihar ederim' şeklindeki açıklamasını itiraf olarak niteleyen Topçu şunları söyledi: "Ben intihar ederim demek bir itiraftır. Güzel de bir itiraf. 'Sorun millete', olur sorarım millete. Diyelim ki 3 bin 800 kusur öğretmeni mağdur ettiniz. 5-6 yıl bu insanlar ehliyet, pasaport alamadı. 300 bin kişi fişlendi. Şu kadar insan idam edildi. Böyle soralım millete. Şu zulmü yapanların yargılanmasına 'evet' diyor musunuz? Bunu eğer sordurursanız dediğinizi o zaman yapmanız gerekir. Ama şöyle sorarsanız, 90 yaşında, melekeleri pek iyi değil, halk derki 'yav kardeşim şimdi, neyin peşindeler. Ayıp böyle şeyler' der. Çünkü bu millet asildir. Mağdur noktasında bakıyor. Hele de yaşlısına."

Ağır suçlarda askerlerin sivil mahkemede yargılanmasını düzenleyen CMK'nın 250. maddesindeki değişiklik konusunda görüşü sorulan Topçu, yargının bağımsız ve sivil olması gerektiğini kaydetti. Yasama, yürütme ve yargının yerli yerine oturması gerektiğini vurgulayan Topçu sözlerini şöyle tamamladı: "Bu memlekette yargının üniformalısı sivili vesairesi olmamalı. İleri ülkelerde böyle değil. Herkes 'AB' diyor, 'yönü batıya dönük' diyor. Eğer öyleyse orada bu işler böyle değil. Yargı bağımsız ve sivil. Onun için olması gereken yönetim erki tamamen sivile terk edilmeli mahkemesiyle, Anayasasıyla her şeyi ile. Bu işler falana hoş görünmek için de yapılmamalı. Medeniyet kodlarımız bu iş için yeterli. İşin en iyisi neyse ona layık bu millet. Anayasa'nın en iyisine, demokrasinin en iyisine. Partiler kanunu mu? Evet en iyisine. Yargı mı? Evet sivil bir yargıya layık. Bunları yapması gereken de milletten yetki alanlar. Milletten yetkiyi alan sadece iktidar değil muhalefet de alıyor. Meclis, milletvekilleri bunu yapacaktır. Milletin beklediği bu sivil Anayasa, sivil yargı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*