BBP'den Doğu Türkistan için çağrı

BBP'den Doğu Türkistan için çağrı.7198
  • Giriş : 06.07.2009 / 14:06:00

BBP Genel Başkanı Topçu, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki olaylarla ilgili dünyayı göreve çağırdı. Topçu, "Uygar ve özgür dünyayı göreve çağırıyor ve bu katliama seyirci kalmamalarını istiyoruz." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Topçu, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, 23 Haziranda Çin'i ziyareti sonrasında, böyle bir olayın gerçekleşmesini manidar bulduklarını belirtti. Topçu, açıklamasında şunları kaydetti:

''2002 yılında, Sayın Devlet Bahçeli'nin, Kaşgar ziyareti sonrası on binlerce tarihi eserin yakılıp dil yasağına gidilmesi hafızalarda iken, Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti sonrası Uygur Türklerine karşı girişilen bu katliama dair Dışişleri Bakanlığının cevabı nedir? Sayın Başbakan, bu konu hakkında ne söyleyecektir? Hükümet, Çin'le ilişkilerinde hala hiçbir şey olmamış gibi mi davranacaktır? Bu olayla ilgili Çin elçisi Dışişleri Bakanlığı tarafından uluslararası esaslara göre dinlenilmiş midir?

Çin'in Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerine mezalimi sürdükçe, Çin Devleti, Türk milleti için düşmandır. Çin'den resmi bir açıklama bekliyoruz. Uygar ve özgür dünyayı göreve çağırıyor ve bu katliama seyirci kalmamalarını istiyoruz. BBP, Doğu Türkistan davasını unutmayacak ve unutturmayacaktır.''

Topçu'nun, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Hayrullah Efendigil'i arayarak olaylarda hayatını kaybedenler için baş sağlığı dileğinde bulunduğu da bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*