BBP'den Kayseri Valisi'ne suçlama

BBP'den Kayseri Valisi'ne suçlama.7198
  • Giriş : 24.04.2009 / 15:37:00
  • Güncelleme : 24.04.2009 / 16:13:36

BBP'li Topçu, helikopter kazasında yanlış beyanda bulunan Kayseri Valisi'nin tutumunu eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Arama kurtarma çalışmalarının Vali'nin açıklaması sonrası yavaşlatıldığını belirten Topçu, "Bunun üzerine gidilmesi lazım. Burada devletin yönetim erkini elinde tutanlar da kendi iç dizaynları çerçevesinde gereğini yapacakları kanaatini taşıyorum." dedi.


BBP Genel Başkan Vekili Yalçın Topçu, bugün helikopter kazasında hayatını kaybeden eski genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve dava arkadaşları ile Gazeteci İsmail Güneş'in ailelerine taziye ziyaretlerinde bulunmak için Sivas'a geldi. 29 Mart seçimlerinde başkan seçilen BBP'li Doğan Ürgüp'ü de makamında ziyaret eden Topçu, partisinin il teşkilatında bir basın toplantısı düzenledi. Helikopter kazası ve ülke siyasetiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Topçu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı vesile ederek TBMM'nde eylem yapan DTP'lilere de tepki gösterdi. Topçu, bu tür bayramları vesile ederek toplumdaki barış, huzur ve kardeşliği bozanları kınadığını söyledi.

DTP'nin, PKK terör örgütünün sözcüsü olduğunu iddia eden Topçu, "Keşke onlar Meclis'e girdiklerinde söyledikleri gibi Türkiye ve Türk insanının partisi olmayı becerebilselerdi, ülkemiz çok şey kazanırdı. Ama ne yazık ki onlar Türkiye Cumhuriyeti devletini ve milletini aşağı yukarı 25 yıldır yasa boğan, ekonomik çöküntüye uğratan marjinal dış güdümlü, dış güçlerin paçavra olarak kullandığı bir eşkıya sürüsünün sözcülüğünü ve öncülüğünü yapmaktan kurtaramadılar kendilerini." suçlamasını yöneltti.

Helikopter kazasının üzerindeki suikast şüphelerine dair bir soru üzerine de Yalçın Topçu, Alman kaza yeri krim inceleme ekibinin hazırladığı ön rapora göre ne yüzde 100 kaza diyebildiklerini, ne de yüzde 100 suikast diyebildiklerini söyledi. Topçu, "Bunun netleşebilmesi önümüzdeki bir hafta 8 gün içinde laboratuarlara giden parçaların tetkiki neticesinin gelmesiyle mümkün olacak. Daha sonra kesin rapor yazılacak. Ayrıca pilotla alakalı bir müdahalede bulunulup bulunulmadığı iddiası üzerinde de duruyordu. Pilotun otopsi raporunda dışardan herhangi bir madde, iğne ilaç vesaire olmadığını gördük." diye konuştu.

Kazanın olduğu gün Kayseri Valisi Mevlüt Bilici'nin yaptığı 'Yazıcıoğlu'nun yaşadığı' yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine de Yalçın Topçu, teyit edilmeyen yanlış bir bilgiyi kamuoyu ile paylaşan Vali hakkında devlet kurumlarının ne işlem yaptığını sordu. Topçu şunları söyledi: "Bu süreç hangi haber kaynağına dayandırılarak yavaşlatıldı? Bunun üzerine gidilmesi lazım. Burada sadece siyasetin ağzıyla değil devletin yönetim erkini elinde tutanlar da kendi iç dizaynları çerçevesinde gereğini yapacaklar kanaatini taşıyorum."

Topçu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın, Yazıcıoğlu'nun Tacettin Dergahı'na defnedilmesiyle ilgili kararnameyi imzalamaması ile ilgili soruyu da cevapladı. Topçu, Bakan Günay'ın, bir takım marjinal grupları tatmin etmek için milletin genelini gözardı ettiğini savundu: "Kendileri sayın Yazıcıoğlu'nu çok iyi tanıyan birisidir. Sayın genel başkanımız hayatta olsaydı ve o bu konumda olsaydı sayın genel başkanımızın nasıl davranacağını en iyi bilenlerden birisi de kendileridir. Sanıyorumki şu anda vicdanında pişmanlık vardır onun. Evet milli sorumluluk duymasını kutluyorum. Ama şunu da unutmamalıdır ki sayın bakan, o söylediği sorumluluklar için sayın genel başkanımız ömrünün hemen hemen her anını ve dakikasını o sorumluluklara vakfetmiş birisidir. Burada şu yapılmamalıdır: Bir takım marjinal grupların tatmini için milletin geneli gözardı edilmemelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*