BBP'li Muhsin Yazıcıoğlu: Laiklik ilkesi ihlal edildi

BBP'li Muhsin Yazıcıoğlu: Laiklik ilkesi ihlal edildi.10686
  • Giriş : 07.06.2008 / 07:33:00
  • Güncelleme : 07.06.2008 / 00:06:55

Yazıcıoğlu, iptal kararına ilişkin, "Bu kararla özgürlüklerin önü tıkanmış, laiklik ilkesi ihlal edilmiştir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yazıcıoğlu, partisinin, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezindeki Marmara Teşkilatları Bölge Toplantısına katılmadan önce gazetecilerin, Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü düzenlemesinin iptaliyle ilgili kararına ilişkin sorularını yanıtladı.

''Anayasa Mahkemesi'nin kararla siyaset alanını daralttığını'' savunan Yazıcıoğlu, ''bu aşamadan sonra TBMM'nin hangi iç tüzük hükümlerini ve şekil şartlarını yerine getirerek yasa çıkartacağının bile belirsiz hale geldiğini'' ifade etti.

''Bugün siyaset ne için yapılır, bu da anlamsız hale gelmiştir'' diyen Yazıcıoğlu, ''yargı, yürütme ve yasama ayrılığının tamamen ortadan kalktığını'' savundu.

Bu kararla özgürlüklerin önünün tıkandığını, laiklik ilkesinin ihlal edildiğini savunan Yazıcıoğlu, şunları söyledi:

''Meclisin alanına müdahale edilmiştir. Özellikle Meclisin çıkardığı Anayasa değişikliğinin iptali belirsizlikleri daha çok artıracaktır. Bu arada üniversitelerdeki kargaşa çoğalacaktır. Ülke için faydalı bir gelişme değil. Tabii, bunun kapatma sürecini nasıl etkileyeceği açıkça görülüyor. Bu, yüzde 47 oy alan bir partinin çıkardığı Anayasa Değişikliği değildir. Meclisin çıkardığı bir Anayasa değişikliği. Bütün şekil şartlarına, yasaya uygun olarak çıkarıldı. Bu, iktidar partisini aşan bir karar.''

Bölge toplantısında, Van, Muş, Bingöl ve Diyarbakır gezileriyle ilgili bilgi veren Yazıcıoğlu, yerel yönetimler konusunda parti olarak yeni bir dönemi başlattıklarını söyledi.

Bundan sonra halkın yerel yönetimlerde söz sahibi olacağı, bütün çalışmaların, projelerin takip edilerek denetim yetkisine sahip olunacak bir anlayışı hayata geçirmeyi hedeflediklerini kaydeden Yazıcıoğlu, bu şekilde Türkiye'nin tam bir demokrasiye kavuşacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious