BBP'li Yazıcıoğlu üniversite provokasyonunu değerlendirdi

BBP'li Yazıcıoğlu üniversite provokasyonunu değerlendirdi.10686
  • Giriş : 08.04.2008 / 14:43:00
  • Güncelleme : 08.04.2008 / 14:54:14

BBP lideri Yazıcıoğlu, AÜ'de meydana gelen olaylara ilişkin olarak, "Herkes çok dikkatli olmalı'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Akdeniz Üniversitesi'nde meydana gelen olaylara ilişkin olarak, ''Olanları kaygıyla takip ettim. Yıllar önce seyrettiğimiz filmler tekrar sahneye konmak isteniyor. Herkes çok dikkatli olmalı'' dedi.

Yazıcıoğlu, Türkiye Kökenli Vatandaşlar Konseyi Genel Başkanı Yaşar Bilgin ve beraberindeki heyeti parti genel merkezinde kabul etti.

Bilgin, sorunları TBMM'de yeterince gündeme gelmeyen Avrupa'da yaşayan vatandaşlara da seçilme hakkının verilmesini istedi. Bilgin, Avrupa'da yaşayan Türklerin bir seçim çevresi gibi kabul edilerek seçilebilmelerine olanak tanınmasını gerektiğini ifade etti.

Yazıcıoğlu da Avrupa'da yaşayan vatandaşları oy verebildiklerini ama kime oy verdiklerini bilmediklerin belirterek, seçilme haklarını kullanabilmeleri için düzenleme yapılmasını istedi. Yazıcıoğlu, ''Yurt dışında yaşayan vatandaşların bir seçim çevresi olarak kabul edilebilir'' dedi.

-SORULAR-

Daha sonra soruları yanıtlayan Yazıcıoğlu, TCK'nın 301. maddesinde değişikliğin yeniden gündemde olduğunu belirterek, tasarıda kovuşturma açma yetkisinin Cumhurbaşkanına verildiğini anımsattı.

''Böylece hem AB'yi hem Türk halkını kandırmış olacaklar ama AB buna kanmaz. Devamını isteyecektir'' diyen Yazıcıoğlu, değişiklikle ''devlete, millete, tarihe sövme hakkı'' verildiğini öne sürdü. Yazıcıoğlu, ''Fikir özgürlüğü ayrı bir şeydir; hakaret etmek, düşmanla işbirliği yaparak devletin aleyhine ajanlık yapmak başka bir şeydir. Bunların fikir özgürlüğü ile alakası yok. Eleştiri yapılabilmelidir ama hakaret cezalandırılmalıdır'' diye konuştu.

Muhsin Yazıcıoğlu, ''AK Parti'nin muhalefet turunda destek verip vermeyeceğinin'' sorulması üzerine, AK Parti'nin ''mutabakat içine girmesinin olumlu bir gelişme olduğunu'' söyledi. Bu mutabakatın daha önce gerçekleşmesi için çağrıda bulunduklarını belirten Yazıcıoğlu, önlerine gelecek taslağı gördükten sonra tavırlarını belirleyecekleri kaydetti.

Yazıcıoğlu, Akdeniz Üniversite'nde meydana gelen en olaylara ilgili bir soru üzerine ise, özetle şunları söyledi:

''Olanları kaygıyla takip ettim. Yıllar önce seyrettiğimiz filmler tekrar sahneye konmak isteniyor. Bu provokatif olaylar gerginliği artırmayı amaçlıyor. Herkes çok dikkatli olmalı. Silah kullanan kişiye baktığınızda hemen teşhis koyabiliyorsunuz. Psikolojik sorunları olduğu kesin. Bu insanlar rahatlıkla kullanılabiliyor. Bu insanlar piyasa sürerler ve kirli ayak izlerini bıraktıkları yerleri de sonradan gösterirler.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious