BBP'lilerden başörtüsü yasağına tepki

BBP'lilerden başörtüsü yasağına tepki.7004
  • Giriş : 03.02.2008 / 17:11:00

Büyük Birlik Partisi(BBP) başörtüsü yasağının kalkması için eylem yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yasağın savunucularını eleştiren BBP'li grup "Yasak kalkınca sanki ülke Yunan işgaline uğrayacakmış gibi tavır alıyorlar" diyerek tepkilerini dile getirdi.
BBP Esenler İlçe Başkanlığı'nın düzenlediği eyleme katılan yaklaşık yüz kişilik grup sloganlar eşliğinde yürüdü. Parti binası önünde bir araya gelen grup Atışalanı Caddesi üzerinde yürüyerek Cumhuriyet Meydanı'na geldi. Başörtüsü yasağının kaldırılmasına karşı çıkan rektörlere yönelik, "Rektörler şaşırma sabrımızı taşırma" şeklinde sloganlar atan grup, "Başörtüsüne özgürlük", "Samimilerse başörtüsü sorununu çözsünler" yazılı pankartlar taşıdı. Bazı vatandaşlar da alkışlarıyla gruba destek verdi.

Basın açıklamasını okuyan BBP Esenler İlçe Başkanı Erol Hacıgül, başörtüsü tartışmaları ile gündemin saptırıldığını iddia etti. Hacıgül, "Bölücülük ve ekonomik buhranla sıkıştırılan Türk halkı şimdi de bir avuç oligarşik dikta heveslilerinin inançlarımıza yaptıkları saldırıları ibretle seyretmektedir." diye konuştu. Laiklik elden gidiyor velveleleri arasında başörtüsü bahanesi ile din düşmanlığı yapıldığını ifade eden Hacıgül, "Üniversiteler arası kurulun başörtüsü takılınca sanki işgal kuvvetleri ülkemizi işgal edeceklermiş gibi tavır takınmalarını kınıyoruz. Bu saldırgan tavrı sergileyenleri dine düşmanlık yapmakla eş gördüğümüzü ilan ediyoruz." dedi. Hacıgül, BBP olarak başörtüsünü insani bir hak ve dini bir vecibe olarak gördüklerini kaydetti. Basın açıklamasının ardından grup sessizce dağıldı.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious