BDDK, tefecilerin peşine düştü

BDDK, tefecilerin peşine düştü .12874
  • Giriş : 18.10.2007 / 08:50:00

Binlerce kişinin mağdur olmasına sebep olan "kredi kartları" sorununa çözüm getirdiği için bazı çevreler tarafından eleştirilen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu gözünü şimdi de tefecilere çevirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yasadışı yollarla elde edilen suç gelirlerinin aklanmasında önemli roller üstlenen tefecilerin "faktoring" ve "leasing" tabelası altında faaliyet göstermesine izin vermemekte kararlı olan Tevfik Bilgin ve ekibi, 30 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan sektörü kapsamlı bir denetime tabi tutuyor. Bahsi geçen kuruluşların sisteme uyum açısından bazı şartları yerine getirmesi gerektiğini belirten üst düzey bir yetkili, mevzuat, bilgi işlem sistemi ve yönetim yapısının masaya yatırıldığını aktardı. Sektörün yaklaşık 5 yıldır denetlenmediğini kaydeden yetkili, faktoring ve leasing şirketlerine geçen dönemde verilen ev ödevlerinin hesabını soracaklarını kaydetti. Yetkili, denetimler sonucu faktoring ve leasing şirketlerine sisteme uyup uymadıklarına yönelik 'iyi hal kağıdı' vereceğiz." dedi. Denetim kapsamında 80 leasing, 90 faktoring ve 9 adet de tüketici finansman şirketinin kapısı çalınacak. BDDK geçen yıl izni ve ruhsatı olmadığı halde faktoring ve leasing hizmeti veren firmalar olduğunu tespit etmiş, bu kuruluşların faaliyetlerini engellemek için de gazetelere bir bildiri gönderilmişti. Gazetelere gönderilen bildiride, kayıtlı firmaların bir listesi sunulmuş ve bunların dışındaki firmalardan gelen ilanları yayımlamamaları konusunda basın kuruluşları uyarılmıştı. Başkan Tevfik Bilgin'in imzasını taşıyan açıklamada, listede yer almayan firmalar için 'tefeci' ifadesi kullanılmıştı. Bankacılık dışı finans kesiminde faaliyet gösteren bu tür şirketlerin dağınıklığına işaret eden Bilgin, sektördeki çoğu firmanın kâğıt üzerinde var olmasına rağmen hiçbir faaliyetlerinin bulunmadığına da dikkat çekmişti.

Bankacılık Kanunu hükümleri gereğince bütün leasing, faktoring ve finansman şirketlerinin kuruluş, izin, denetleme ve düzenleme faaliyetleri yetkisi Hazine'den alınıp 1 Ocak 2006'dan itibaren BDDK'ya geçti. Leasing, faktoring ve finansman şirketlerinin Hazine Müsteşarlığı'ndan Bankacılık Üst Kurulu'na bağlanmasının ardından BDDK, Hazine'den 158 koli içinde bin 1551 adet dosya devralmıştı. İki kurum arasında uzun yazışmalardan sonra gönderilen listede 83 finansal kiralama, 89 faktoring ve 9 finansman şirketi olduğu belirlenmişti. İki kurumdan görevlendirilen personelle oluşturulan ekip, kolileri açarak 1.551 adet dosyanın envanter çalışmasını yapmıştı.

Faktoring ve leasing nedir?

Faktoring, bir alacağın belli bir oranda kesilerek faktoring şirketi tarafından bedeli peşin ödenmek suretiyle alınması olarak tanımlanıyor. Leasing ise herhangi bir varlığın mülkiyetini devralmadan sadece kullanım hakkını belli bir süre için kiralamak anlamına geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious