BDDK Başkanı, Başbakan'a karşı

BDDK Başkanı, Başbakan'a karşı.10933
  • Giriş : 20.11.2008 / 20:53:00

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından eleştirilen bankacılık sistemine sahip çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kriz döneminde Türk bankalarının olgun davrandığını ve önemli bir performans sergilediklerini dile getiren Tevfik Bilgin, "Güven ve beklenti krizi aşıldığında, bankacılarımızın ellerindeki fonları piyasaya kullandırmak için her türlü gayreti göstereceklerini biliyoruz." dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda BBDK'nın bütçesiyle ilgili bir sunum yapan Tevfik Bilgin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 'Kriz sürecinde faiz oranlarıyla oynamak, reel sektöre kredi vermemek'le suçlanan bankalara sahip çıktı.

Bankacılık sisteminin küresel mali krize hazırlıklı yakalandığını ifade eden Tevfik Bilgin, "Esasen Bankacılıkta son yıllarda kredilendirmenin hakim olduğu mevduatın banka büyümelerine veya ihtiyaçlarına yetmediği ve açığın yurt dışı borçlanmalar vasıtasıyla karşılandığını ve sermayenin güçlü bir vaziyette bulunduğunu görmekteyiz. Kısacası sistem, global krize hazırlıklı yakalanmıştır." dedi.

Bankaların global kriz sırasında dışşal ve içsel gelişmelerden etkilenmeye bir süre devam edeceğini dile getiren Tevfik Bilgin, krizin baş gösterdiği 15 Eylül tarihinden itibaren Türk bankalarının önemli bir performans sergilediğini kaydetti.

Bu süreçte Türk bankalarının birçok gelişmiş ülke bankalarından daha olgun davrandığını ifade eden Tevfik Bilgin, şöyle konuştu:

"Bu tabloya baktığımızda bankacılığımızda geçmiş yıllarda gördüğümüz, her ay ortalama yüzde 2-3 oranlarında görülen kredi artışının durağanlaştığı görülmektedir. Ancak dünyadaki bu çalkantılı dönemde yine de şu ana kadar gösterilen performans önemlidir. Bankalarımız pek çok gelişmiş ülkeye göre çok daha olgun davranmışlardır. Unutulmamalıdır ki ülkemizde en çok denetlenen, sorgulanan, izlenen ve en ağır cezai sorumluluklara sahip sektör bankacılık sektörüdür. Piyasalarda yaşanan güven ve beklenti krizi aşıldığında, bankacılarımızın ellerindeki fonları piyasaya kullandırmak için her türlü gayreti göstereceklerini biliyoruz.

Ekonomi ve bankacılık sistemi için kesinlikle kredi kanalları kapatılmamalıdır. Kredi kanallarının açık olması bankacılarımız ve BDDK kadar ekonomideki diğer aktörlerin de gayretine doğrudan, belki bu dönemde çok daha kuvetli biçimde bağlıdır. Bize göre, bu anlamda finansal istikrar olmadan fiyat istikrarının gerçekleştirilmesi olasılığı düşüktür."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*