BDDK'dan bankalara önemli çağrı

BDDK'dan bankalara önemli çağrı.12706
  • Giriş : 20.11.2008 / 22:42:00

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin'den bankalara önemli uyarı geldi. 2009 bütçe sunumunda konuşan Bilgin kredi sağlanabilirliğin sürmesi çağrısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, ekonomi ve bankacılık sistemi için kesinlikle "kredi kanallarının kapatılmaması" gerektiğini belirterek," Kredi kanallarının açık olması, bankacılarımız ve BDDK kadar ekonomideki diğer aktörlerin de gayretine doğrudan -belki bu dönemde- çok daha kuvvetli bir şekilde bağlıdır" dedi.
Bilgin, BDDK'nın 2009 yılı bütçesini sunarken yaptığı konuşmada, BDDK bünyesinde 30 Eylül 2008 tarihi itibarıyla toplam 294 şirket bulunduğunu söyledi.

Türkiye'de sigortacılık, leasing, yatırım fonları gibi finans sistemini oluşturan diğer kurumlar çok fazla gelişmediği için, Türk finans sisteminde temel oyuncunun bankalar olduğunu ifade eden Bilgin, "Bankacılık bugün finans sistemimizin yaklaşık olarak yüzde 80'ini oluşturmaktadır" dedi.

Bu nedenle, bankacılık, bankacılıkla ilgili gelişmeler ve bankaların davranış kalıplarının finans sistemini doğrudan, derinden etkileyebildiğini kaydeden Bilgin, bankacılığın ekonomik aktivitelerin merkezinde bulunduğunu, önemli olanın ise halkı kurallı piyasaların dışında bırakmamak olduğunu söyledi.

Bilgin, "Bankalarımız pek çok gelişmiş ülkeye göre çok daha olgun davranmışlardır... Piyasalarda yaşanan güven ve beklenti krizi aşıldığında, bankacılarımızın ellerindeki fonları piyasaya kullandırmak için her türlü gayreti göstereceklerini biliyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*