BDT, çatırdıyor mu?

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

Moldova Cumhurbaşkanı, Bağımsız Devletler Topluluğu zirvesi için bulunduğu Moskova'da, ülkesinin gelecekte BDT'den ayrılma niyetinde olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ekho Moskvy Radyosu'na konuşan Moldova Cumhurbaşkanı Voronin, "Moldova BDT'den ayrılmayacak, takvimimizde bu konu yok." dedi. İki hafta önce Moldova Parlamentosu'nda muhalefet BDT'den ayrılma konusunda talepte bulunmuş, fakat yeterli çoğunluk sağlanamadığı için önerge oylamaya konulmamıştı.

Moldova yönetiminin Moskova ile ilişkilerin geliştirilmesini istediğini belirten Voronin, özerk bölge Transdnestr sorununun da 2008'den önce çözüme kavuşturulmasını beklediklerini söyledi. Nüfusun büyük çoğunluğu Rusça konuşan Transdnestr bölgesi 1990 yılında Sovyetlerin dağılmasının ardından bağımsızlığını ilan etmişti. Volodin ülkesinin sorunun barışçıl yollarla çözüme kavuşturulmasını istediğini tekrarladı.

Diğer iki eski Sovyet ülkesi Gürcistan ve Ukrayna BDT üyeliklerinin devamı konusunda isteksiz davranıyor. Gürcistan, Ukrayna ve Ermenistan Cumhurbaşkanları BDT zirvesine farklı gerekçelerle katılmadılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious