Bebeğe uyurken bal, pekmez vermeyin

Bebeğe uyurken bal, pekmez vermeyin .20486
  • Giriş : 30.08.2007 / 17:18:00

Bebek uyurken biberona veya yalancı emziğe bal pekmez koyup vermek 'biberon çürüğü' olarak adlandırılan çürüklere yol açıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diş Tabibi Nagihan Bedir, özellikle annelerin bebekleri uyutmak için biberon veya yalancı emziğe bal, pekmez gibi gıda maddesini bebeğe verdiklerini, sabaha kadar tükürük akışının az olmasıyla o gıdaların bebeğin dişlerinde çürüğe neden olduğunu söyledi. Diş Tabibi Bedir, "Annelerin yaptıkları bala, pekmeze batırıp bebeğe verdikleri gıdalardan sonra kesinlikle bir bez veya gazlı bez ile bebeğin dişleri temizlenmeli. Aksi taktirde sabaha kadar bebeğin dişlerinde çürüğe neden olmaktadır" dedi.

4 YAŞINDAN SONRA DİKKAT

Süt dişleri çürüdüğünde nasılsa düşecek düşüncesiyle tedavi yaptırılmaması yanlış bir düşüncedir, çünkü erken süt dişi çekimlerinde oradaki boşluğa doğru yanındaki dişler kayacak ve alttan gelecek olan sürekli dişe yer kalmayacak ve çapraşıklık oluşacaktır. Bu nedenle erken süt dişi çekimlerinde yerine gelecek daimi dişin yerini korumak amacıyla yer tutucu dediğimiz apareyler yapılmalıdır. Çürükler daha çok azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde bulunan fissür dediğimiz girinti ve çıkıntılara besin artıklarının yapışıması ile oluşur. Fissür örtücü denen malzemelerle azı dişlerinin üstündeki çukurcuklar kaplanarak besinlerin yapışması önlenir ve dişler çürüğe karşı korunmuş olur." Bebeklerde parmak emmenin doğal bir refleks olduğunu, biberon kullanma, yalancı emzik ve parmak emme alışkanlığına 4 yaşlarından sonra da devam ettiği takdirde dişlerde ve çenede ortodontik sorunlarla karşılaşılacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious