Bebeği kucağa alıştırın

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Halk arasında “bebeği kucağa almayın alışır” şeklindeki yaklaşımın bilimsel gerçeklere aykırı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurdan Evliyaoğlu, doğumdan hemen sonra anne ve bebeğin ayrı kalmalarının bebeğin gelişimini ve annenin davranışını olumsuz etkilediğini belirtti.

Yoksa güvensiz olur

Evliyaoğlu, bebeğin kucağa alınmamasının, anne-bebek bağının kurulmasını önlediğini, bebeğin ağlaması ve huzursuzluğunun yanı sıra annenin de mutsuz ve güvensiz olmasına yol açtığını ifade etti. Emzirme ve kucağa almanın, annenin bebeğiyle yakın ve sevgi dolu bir ilişki kurmasına yardımcı olacağını vurgulayan Evliyaoğlu, oysa toplumumuzda aile büyüklerinin, bebek doğduğunda “sakın kucağa almayın alışır, kırkında öğrendiğini 40 yıl unutmaz” şeklinde tavsiyede bulunduklarını anlattı. Bazı bebeklerin diğerlerinden daha fazla kucağa alınmak ve taşınmak istendiklerine dikkati çeken Evliyaoğlu, “Annelerin bebeklerini kucakta taşımasının geleneksel olduğu topluluklarda ağlama problemi, annelerin bebeklerini kucağa çok almadıkları ve ayrı bir yatakta yatırdıkları toplumlara göre daha azdır” dedi.

Huzursuz olmasını önler

Evliyaoğlu, kucağa alınmanın bebeğin en doğal ihtiyaçlarından biri olduğunun unutulmaması gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Doğumdan hemen sonra bebek anne kucağına verilmeli ve emzirilmelidir. Kucağa alınan bebekler daha az ağlarlar ve daha iyi gelişir. Doğumdan sonraki ilk saatleri içeren duyarlı dönem boyunca anne ve bebek ayrı kalmamalıdır. Aksi halde, bebeğin gelişimi ve annenin davranışı olumsuz etkilenecektir. Uygun ve ideal olan bebeğin annesiyle aynı odada beraber olmasıdır. Aile-bebek arasındaki psikolojik bağın oluşmasında dokunma, kucağa alma ve sevgi çok önemlidir. Anne kucağı, bebeğin ağlamasını ve huzursuz olmasını önler. Annenin çocuğa bağlanması onun hayatta kalabilmesi için en temel ihtiyaçlardandır.”

Tutarken boynuna destek verin

Prof. Dr. Nurdan Evliyaoğlu, annelere ve babalara yeni doğan bebeklerini kucağa nasıl almaları gerektiğini şu şekilde anlattı: “Bebeklerin baş ve boyun kasları yaklaşık 2-3 aylık oluncaya kadar tam olarak gelişmeyebilir. O zamana kadar başını ve boynunu desteklememiz gerekir. Bebek kucağa alınırken, nazikçe elimizle kafası ve kolumuzla boynu desteklenmelidir. Bebeğin kafasının öne ya da arkaya sarkması önlenmelidir. Çok ağlayan bebekler ise yüzüstü tutularak kucağa alınabilir.” Evliyaoğlu, genellikle bebek ağladığında anneye verildiğini, ancak çocuk yetiştirme konusunda babanın öneminin de unutulmaması gerektiğinin altını çizerek, “Baba, bebeğin kucağa alınması ve eğitimi gibi konularda en az anne kadar rol üstlenmelidir” diye konuştu.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious