Bebeği PKK paçavrasına sardı tutuklandı

Bebeği PKK paçavrasına sardı tutuklandı.12214
  • Giriş : 10.04.2008 / 12:34:00

Diyarbakır'da 8 Mart Kadınlar Günü'nde düzenlenen mitingde, bebeğine PKK flaması sardığı tespit edilen Mehmet Can, ‘Kendi çocuğu istismar ederek PKK propagandası yaptığı’ suçlamasıyla tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır’ın İstasyon Meydanı'nda 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen mitinge katılan ve kucağındaki 1 yaşındaki bebeğinin vücuduna ve sırtına PKK renklerinden oluşan bez sardığı polis kamerasınca kaydedilen Mehmet Can yakalandı.

Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgulamasının ardından savcılığa çıkarılan Mehmet Can, tutuklanması istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Polis kamerasından CD’ye aktarılan görüntü mahkeme tarafından da izlendi. Görüntülerde vücuduna PKK flaması sarılan 1 yaşındaki bebeğin, babası Mehmet Can tarafından çalınan müzik eşliğinde birkaç kez havaya hoplatıldığı, ardından omuzlarına kaldırdığı, Mehmet Can’ın daha sonra bebeğin üzerindeki bayrağa bir süre baktıktan sonra yaklaşık 1 dakika boyunca bebeği birkaç kez havaya kaldırıp indirdiği görüldü.

‘TOPLULUKTAKİ KADINLAR BAĞLADI’

Görüntülerin izlenmesinden sonra ifadesi alınan Mehmet Can suçlamaları kabul etmedi. Olay günü eşiyle birlikte akraba ziyaretine gitmek isterken kalabalığı gördüklerini, eğlenmek amacıyla topluluğun arasına katıldığını iddia eden Mehmet Can şöyle dedi:

“Grup içindeyken birkaç kadın çocuğumu sevmek için benden aldılar. O sırada çocuğun başına o bezi bağlamışlar. Ancak ben o esnada bağlanan bez parçasının şu anda görüntülerde gördüğüm PKK flaması olduğunu fark etmemiştim. Sonra anladığımda çıkarıp kadınlara geri verdim ve onlara kızarak, ‘Alın kendiniz başınıza bağlayın’ dedim. Ancak o bölümler kameraya kaydedilmemiş. Ben örgüt propagandası kesinlikle yapmadım, suçsuzum.”

Mahkeme, Mehmet Can’ı ‘kendi çocuğunu örgüt propagandası amacıyla istismar etmek’ suçundan Terörle Mücadele Yasası’nın 7/2 maddesi uyarınca tutuklayarak cezaevine gönderdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious