Bebeğini öldüren anneye 5 yıl hapis

Bebeğini öldüren anneye 5 yıl hapis.15609
  • Giriş : 24.03.2008 / 14:02:00

Samsun'da 4 yıl önce gayrimeşru doğan erkek bebeğinin boğazını keserek öldürdüğü iddiasıyla tutuksuz yargılanan 31 yaşındaki Aynur D., 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

SAMSUN’da 4 yıl önce gayrimeşru doğan erkek bebeğinin boğazını keserek öldürdüğü iddiasıyla tutuksuz yargılanan 31 yaşındaki Aynur D., 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aynur D.'ye eyleminde yardımcı oldukları gerekçesiyle yargılanan anne ve babasına da 2'şer yıl 6'şar ay hapis cezası verildi.


Yılanlıdere Çöp İstasyonu’nda 2004 yılının ağustos ayında yeni doğmuş ve boğazı kesilmiş bebek cesedi bulundu. Soruşturma başlatan polis, Tekkeköy İlçesi’nde oturan ve bekar olan Aynur D.’yi gözaltına aldı. Nöbetçi mahkemeye çıkarılan Aynur D. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ancak hakkında Samsun 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘anası tarafından şerefini kurtarmak saikiyle yeni doğmuş çocuğu öldürmek’ suçundan dava açıldı. Yargılama sürecinde mahkemeye ifade veren Aynur D. suçlamaları kabul etmeyerek şunları söyledi:

“Ben düzenli adet görmüyorum. Hatta karnımda ur vardı. Bu yüzden karnım şişti. Çevredeki insanlar da benim hamile olduğumu düşündü. Ancak ben kimseyle cinsel ilişkiye girmedim. Bu yüzden hamile kalmam mümkün değil, erkeklerden hoşlanmıyorum.”

Bunun üzerine yapılan DNA testinde İstanbul Adli Tıp Kurumu bebeğin yüzde 99.99 genç kadına ait olduğunu tespit etti. Cumhuriyet savcısı Aynur D.'nin, babası tespit edilemeyen bebeği namus ve şerefini kurtarmak için öldürüp çöpe attığını öne sürerek 8 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmasını, kendisine yardımcı oldukları iddia edilen anne ve babasının da beraatini talep etti.

Karar duruşmasına katılan ve daha önceki savunmalarını tekrar eden Aynur D. beraatini istedi. Mahkeme heyeti, Aynur D.'nin dünyaya getirdiği bebeğini namus ve şerefini kurtarmak için boğazını kesip öldürdüğünü belirterek 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Aynur D.'ye yardımcı oldukları tespit edilen annesi Nazmiye D. ve babası Ekrem D. ise ayrı ayrı 2.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious