Bebeğiniz diş çıkarırken siz sıkıntı çekmeyin

Bebeğiniz diş çıkarırken siz sıkıntı çekmeyin .12974
  • Giriş : 30.09.2007 / 22:59:00

Sağlıklı bir bebeğin diş çıkarması aslında büyüdüğünün ve geliştiğinin de bir ifadesi aynı zamanda.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

 Oysa bu durum hem bebeği huzursuz ediyor hem iştahsızlaşmasına sebep oluyor hem de ailelere sıkıntı oluşturuyor. Bebeklerde ilk diş genelde 6. aydan itibaren çıkmaya başlar; ama bir yaşından sonra görülmesi de mümkün. Çok az da olsa iki aylıkken diş çıkaran bebekler de var. Hatta bir veya daha fazla diş çıkaran bebekler bile vardır. Bu bebeklerin dişleri çok sallanıyorsa çekilip alınması gerekebilir. Çünkü bebeklerin dişleri yutma olasılığı vardır ve emzirme sırasında sorun teşkil edebilir.

Bebeklerde ilk diş genelde ön tarafta çıkar. Diş, diş etine yaklaştıkça o bölgede kızarıklık, şişlik, hassasiyet görülebilir. Hatta bazen dişin çıkacağı bölgede ufak sıvı ile dolu bir oluşum da gelişebilir. Bazen birden fazla diş bir arada çıkar. 20 adet süt dişinin tamamının çıkması genelde üç yaşına doğru olur. Kalıcı dişler altı yaş civarında çıkar.

Doktora götürmeniz şart değil

Ateş, ishal, sürekli huzursuzluk, vücutta cilt döküntüsü her zaman diş çıkarmanın belirtisi değildir. Eğer anne ve babaları endişelendiren başka belirtiler söz konusu olursa doktora başvurmakta fayda vardır. Sorunun yalnızca diş çıkarmadan kaynaklandığı hemen düşünülmemelidir. Diş çıkarma doktora acil bir başvuru nedeni değildir. Ancak aileler diş çıkarmanın yanı sıra başka bir sorunun söz konusu olduğunu düşünüyorsa, mutlaka bir uzmana başvurmalıdır. Diş hekimlerine normal kontrol için başvuru birinci yaş sonrası olabilir.

Bebeğiniz parmağınızı ısırınca rahatlayabilir

Sıkıntı çeken bebeğin diş etine hafif basınç uygulanırsa bebekte bir rahatlama görülür. Bu nedenle anne-babaların ellerini yıkadıktan sonra bir parmağını o bölgeye hafifçe bastırması veya bebeğin temiz bir bezi ısırmasına izin vermesi uygundur. Soğuk nesneler diş etindeki kızarıklık ve şişliği azaltabilir. Bu nedenle tecrübeli ebeveynler temiz, dondurulmuş bezleri kullanırlar. Aynı zamanda su içeren dişlikler vardır ve buzdolabında soğutularak kullanılırlar. Bununla birlikte diş etlerine uzun süreli aşırı soğuk uygulama önerilmez.

Diş çıkarmak normaldir. Bu nedenle bundan doğabilecek sorunlara geniş bir bakış açısıyla yaklaşılması gerekir. Çoğu bebek ve çocuklarda eninde sonunda 20 süt dişi çıkmakta, bu dişler düştükten sonra da yerine 32 kalıcı diş gelmektedir, anne-babaların bu süreç boyunca duyarlı ve dikkatli olmaları yeterlidir.

Diş çıkaran bebeklerin rahatsızlıkları

* Tükürükleri artar.

* Uyku düzensizliği başlar.

* İştahsız olurlar.

* Huzursuzluk baş gösterir.

* Ellerini ısırırlar.

* Ağız çevresinde hafif döküntü meydana gelir.

Ağrı kesici kullanımı

Diş etlerine sürülen ilaçlar: Eczaneden alınabilecek bazı ilaçlar Ağrı kesmek amacıyla doğrudan diş etlerinin üstüne sürülebilir. Diş etlerini belirli bir süre için uyuşturan maddeler içerirler. Kısa süreler için yardımcı olabilirler; ancak bazı çocuklar bunların tat veya yarattığı etkiyi beğenmeyebilirler. Bu ilaçların bebeğin boğazına değmemesini sağlamak önemlidir; çünkü o bölgenin uyuşması öğürme refleksini hafifletebilir ve yemeklerin akciğerlere kaçmasına neden olabilir.

Ağız yoluyla alınan Ağrı kesiciler: Parasetamol veya ibuprofen içeren ilaçlar ağrının azaltılmasında faydalı olabilirler. Bunlar daha önce bahsedilen yöntemler denendikten sonra birkaç kez verilebilir. Diş çıkarırken çok ilaç kullanmamak daha uygundur; çünkü altta yatan başka bir hastalığın yarattığı ateşi düşürebileceğinden ebeveynleri ve doktoru o hastalıktan habersiz bırakabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious