Bebeğiniz için C vitaminini unutmayın!

  • Giriş : 13.03.2007 / 00:00:00

Uzmanlar, anne adaylarının vücut direncinin düşmemesi ve enfeksiyonlara yakalanmaması için bolca C vitamini tüketmesini tavsiye ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyetisyen Habibe Örenli, C vitamininin anne adaylarını enfeksiyondan koruduğunu, vücut direncini artırdığını ifade ederek, 'insan gereksinim duyduğu C vitaminini kendisi üretemez. Bu nedenle dışarıdan besinler yoluyla almak zorundadır.

YARALARI İYİLEŞTİRİR
C vitamini birçok sebze ve meyvede bulunan, suda eriyen dayanıksız bir vitamindir. Kesme işlemleri, kesildikten sonra havayla teması, bekletme, sebzelerin tuzla ovulması ve sıkılmasıyla kayıplar olmaktadır. C vitamini vücutta antioksidan görevi yapar, yaraların kapanmasını kolaylaştırır, diş etlerinin sağlıklı olmasını sağlar' dedi.

EN ZENGİN KAYNAKLAR
Örenli, normal insanlarda C vitamini ihtiyacının günlük 60 mg olduğunu, bunun hamilelerde 80-85 miligrama çıktığını söyleyerek en zengin C vitamini kaynaklarını şöyle sıraladı: 'Kivi 100 mg, mandalina 31 mg, ıspanak 51 mg, portakal 50 mg, tere 87 mg, Brüksel lahanası 82 mg, greyfurt 38 mg, domates 23 mg, kır lahanası 61 mg, çilek 59 mg, taze biber 128 mg, karhabahar 78 mg, beyaz lahana 47 mg, maydonoz 172 mg, roka 120 mg.' Örenli, sağlıklı olmak ve vücut direncini yükseltebilmek için günde en az 3 porsiyon meyve, içinde roka maydanoz olan yeşil salata, bir tabak sebze yemeği tüketmeyi önerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious