Bebeğiniz konuşmayı nasıl öğreniyor?

  • Giriş : 19.02.2006 / 00:00:00

Bebeğinizin konuşmayı öğrenmesine yardımcı olmak elinizde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

3 ay
Bu dönemde bebeğin iletişim aracı ağlamaktır. Uykusunu, acıktığını ya da altını kirlettiğini size değişik tonlamalardaki ağlamalarıyla belli eder. Zamanla ağlama şeklinden, sizden ne istediğini daha iyi anlarsınız. Bu dönemde bebeğinizle konuşun ve şarkı söyleyin. Sizin sesinizi duymak hoşuna gidecektir. Onun çıkardığı sesleri taklit edin.

4- 6 ay
Bu dönemde bazı sesler çıkarmay başlar. Çıkardığı bazı sesler size anlamlı bile gelebilir. Oyuncakların çıkardığı sese, müziğe daha duyarlıdır. İsmi söylendiğinde ilgi gösterir. Değişik ses tonlarını anlar. Ona ses çıkaran oyuncaklar alın. Sizin konuşmalarınızı taklit etmek isteyebilir, yavaş konuşun, sözlerinizi tekrarlayın.

7-9 ay
Bazı sesleri artık daha düzgün çıkarmaya başlar. Elinizdeki bazı nesnelere daha dikkatli bakar ve onlardan bahsedildiğini anlar. Ona ''top nerede'' gibi oyuncaklarıyla ilgili sorular sorun. Baktığı, ilgilendiği bir eşyanın adını söyleyin. Tonlama ve vurgularla konuşun.

10-12 ay
Bu dönemde bebeğiniz el çırpmaya başlar. Bazı basit isteklerinizi yerine getirir. Örneğin ''topu bana at'' gibi. Burnunuzu, ağzınızı göstererek isimlerini söyleyin ve ondan da göstermesini isteyin. Oyuncakları ile ilgili konuşun, size göstermesini isteyin.

12-18 ay
Bu dönemde artık 50'ye yakın kelimeyi söyleyebilir. 100 kadar kelimeyi de anlayabilir. Resimli hikaye kitapları okuyun ve oradaki resimleri sorun. Sizinle konuşmaya çalıştığında dinleyin, cevap verin. Konuşurken seçenek sunun. Örneğin; meyve suyu mu istersin, süt mü? diye sorarsanız başını sallamak yerine konuşmaya teşvik etmiş olursunuz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious