Bebeğiniz neden ağlıyor?

  • Giriş : 26.08.2007 / 20:54:00

Bebeklerdeki kolik (sancı) ağlaması günde 3 saatten fazla süren sebebi belli olmayan aşırı ağlama ve huysuzluk hali olarak tanımlanıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Koliğin bir hastalık olmadığını belirten uzmanlar, yeni doğan her 10 bebekten 1'ini etkilediğini söylüyor. Kolik atakları genelde iyi beslenen çok emen bebeklerde görülüyor. Özellikle eğitim düzeyi yüksek annelerin ilk çocuklarında görüldüğü de tespit edilmiş.

NÖBETLER NE KADAR SÜRER?
Sema Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Köksal Binnetoğlu, 'kolikli bebekler, haftada birkaç gün, iki veya üç saat ağlayabilirler. Kolik nöbetleri, birkaç dakika sürebileceği gibi, üç saat ya da daha uzun bir süre devam edebilir. Ataklar genelde akşam saatlerinde başlar ve gece 11-12 gibi sonlanır. Ağlama, genellikle aniden başlar ve belirli bir sebebi yoktur. Ağrı esnasında bebek kızarır, kakasını yapar gibi olur ve ayaklarını karnına çeker. Kolik, genellikle doğumdan bir kaç hafta sonra ortaya çıkıyor, çoğu zaman, bebek üç, dört aylıkken düzelme eğilimi gösterir'' diyor

KENDİNİZİ SUÇLAMAYIN
Koliğin, anne ve babanın kötü bakımı ile ilgili olmadığını belirten Dr. Binnetoğlu, ebeveynleri kendilerini suçlamamaları konusunda uyardı. Kolik nöbetlerinin bebeğe zarar yoktur. Kolikli çocuklar, büyümeye ve gelişmeye normal bir şekilde devam ederler. Anne ve babanın tek yapması gereken kolik nöbetleri sırasında sakin olmaktır'' dedi.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?
Bebeğinizi, kucağınıza alın ve sakinleştirmeye çalışın; bu, bebeği gevşetir ve uyutur.
Kucağınızda gezdirirken sırtına yavaşça masaj yapın.
Hafif ısıtılmış bir havlu ile karnına masaj yapın
Elektrikli süpürge, saç kurutma makinesi ya da başka bir cihazla ritmik hareket ve ses oluşturun.
Bebeğinizi dizlerinize midesinin üstüne yatırın ve sırtını ovuşturun.
Kendini rahat ve güvende hissetmesi için bebeğinizi bir battaniyeye sarın.
Piyasada kolik ağrıları için bazı ilaçlar bulunmakta olup etkinlikleri sınırlıdır. Kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious