Bebeğinize iyi bakın

  • Giriş : 28.10.2006 / 00:00:00

Bebeğin özellikle ilk günlerdeki bakımı çok önemli.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anadolu Sağlık Merkezi’n den Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu yenidoğan bebeğin bakımında dikkat edilmesi gereken noktaları sıraladı: l Yenidoğan bebeklerin ısı kontrolü iyi gelişmemiştir. Vücut ısısının düşmesini engellemek için özellikle ilk saatler ve günlerde bebeğin kilosuna uygun ortam ısıları belirlemelisiniz.

22-24 DERECE OLMALI

Zamanında sağlıklı doğmuş, 3 kg’ın üzerindeki bir bebek için uygun oda ısısı 22-24 derece arasındadır. Isının 25 dereceyi aştığı durumlarda bebeğinize hafif giysiler giydirin. Yeni doğanlar terlemezler ve en önemli ateş sebebi aşırı sarmak ya da ısıtıcılara yakın yatırmaktır. l Anne sütü ile beslenme yenidoğanın tüm temel ihtiyaçlarını karşılayan en güvenli yöntemdir. Doğum sonrası ilk saat içinde başlamak kaydı ile bebeğinizi her istediğinde emzirin. Hayata adaptasyonun yaşandığı ilk hafta içinde bebek uzun süre emmezse 3-4 saatte bir uyandırılarak emzirilmesi gerekir. Bebeğin yeterli beslendiği ise idrar ve dışkı miktarı ile anlaşılabilir. Yeterli anne sütü alan bebekler sarı renkli, yumuşak kıvamlı, hatta suluca dışkılarlar. Günlük sayı 1-10 arasında değişebilir. l Bebeğin en büyük organı cildi olduğundan cilt bakımı ve hijyen konusunda annelere önemli iş düşer. Yenidoğanların cildi çok hassas ve incedir. Kolayca zedelenebilir. Cilt bütünlüğünün bozulması ise bebek için enfeksiyon riski oluşturabilir. Bu yüzden nemlendirici bebe yağı veya losyonların kullanımı uygun olur. Bebe yağları ıslak cilde sürülerek uygun nemlenme sağlanabilir. Bebeğin cildiyle doğrudan temas eden giysiler pamuklu kumaşlardan seçilmeli ve temizliğinde deterjan kullanılmamalıdır.

BANYO NE ZAMAN YAPILMALI?

l Banyo bebek bakımında önemli yer tutar. Sağlıklı bebekler doğdukları ortam koşullarına göre ilk 24 saat içinde, evde ise her gün ya da gün aşırı yıkanabilirler. Göbek düşene kadar kaynatılıp soğutulmuş akar su altında yıkanması uygun olur. Göbek düştükten 2-3 gün sonra küvette normal banyo yapılabilir. Banyo suyu sıcaklığı vücut ısısında (36-37 derece), ortam ısısı 24-25 derece olmalıdır.

l Banyo öncesinde tüm eşyalar hazırlanmalı, bebeğin ısı kaybetmesi önlenmelidir. Banyo emzirmeden önce yaptırılırsa kusma açısından daha güvenli olunur. Gazlı ve huzursuz bebeklerde akşamüstü banyoları geceyi daha rahat geçirmeyi sağlayabilir. Şampuan ya da sabunlar doğrudan bebeğe sürülmemeli, bir sünger ya da elde köpürtülerek bebeğe aktarılmalıdır.

ELDİVEN TAKMAYI UNUTMA

l Tırnaklar yeni doğmuş bebekte çok yumuşaktır. İlk 2 ay boyunca yakalama refleksi nedeniyle kendini tırmalayabildiği için tırnakları kesilebilene kadar eldiven takmak uygun olur. İlk ay içinde çoğunlukla uzayan tırnaklar kendiliğinden yırtılır gibi kopar, daha sonra küt uçlu bir bebek makası ile tırnakları o uyurken kesebilirsiniz.

YA Pişikler

l Bez bölgesinde kızarıklık ve pişik oluşumunu önlemek için bebeğin altını sık sık değiştin. Özellikle dışkı ile temas süresini uzatmayın. Temizliğin suyla yapılıp kıvrım yerlerinin çok iyi kurulanması gerekir. Bez bölgesine koruyucu olarak zeytinyağı ya da bebe yağları sürülebilir. Kızarıklık olursa çinkolu pişik kremleri ile tedavi yapabilirsiniz.

l Göbek kordonu kuruyup ayrılana kadar yüzde 70 alkol veya mersol solüsyonu ile göbek bakımını yapın. Göbek düştükten sonraki 1 -2 gün bakıma devam edin. Eğer sızıntı, akıntı ya da kanama varsa mutlaka bir doktora danışın.

l Bebeklerin göz bakımı da ilk aylarda büyük önem taşır. Bebekle ilgilenmeden önce el temizliğine özen göstermek göz sağlığı için de önemlidir. Çapaklanma olursa gözler kaynatılıp soğutulmuş su ile silinir. Devam eden akıntı hallerinde gözyaşı kanalı daralması veya enfeksiyon açısından doktora başvurulmalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious