Bebeğinize sevginizi gösterin

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Bebeklerin doğumdan itibaren bol bol kucaklanarak sevilmesinin güven duygusunu artırdığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hüdaverdi Adam, bebeklerin doğumdan itibaren anne tarafından bol bol kucaklanmasının çocuktaki kendine güven duygusunu artırdığını kaydetti.

Adam, "Anne tarafından sürekli kucaklanarak sevilen çocuklarda kendine güven duygusu daha da gelişir. Bu sebeple anneler çocuklarını bol bol kucaklamalıdırlar. Kucaklanmayan ve sevilmeyen çocukların ise kendine güveni daha az olur. " dedi.

Bol bol kucaklanarak sevilen çocukların eğitim ve iş hayatında kendine güveni daha fazla olduğunu için daha başarılı olduğunun altını çizen Adam, şunları kaydetti: "Almanya'da 2. Dünya Savaşından sonra yetim kalan çocuklar için süper lüks diyebileceğimiz yetimhaneler yapıldı. Burada çocukların her türlü ihtiyacı en güzel şekilde karşılandı. Çocukların sevdiği en lezzetli yemekler pişirildi, en iyi giysiler giydirildi, en güzel oyuncaklar alındı. Buna rağmen çocukların bazılarının nedensiz öldüğü görüldü. Yapılan araştırmalar neticesinde ise çocukların sevgisizlik sebebiyle öldüğü anlaşıldı. Bunun üzerine görevi sadece çocukları 2 satte bir kucaklayacak, sevecek personel alındı. Daha sonra ölümler bıçak gibi kesildi."

Çocukların doğumdan itibaren bol bol kucaklanarak sevilmesinin çok önemli olduğunun altını çizen Prof. Adam, şöyle devam etti: "Çalışan annelere bu sebeple en az çocuklarıyla 1 sene kendilerinin ilgilenmesini tavsiye ediyoruz. Anne işteyken çocuğun karnı bir şekilde doyabilir. Anne sütünü sağıp gün içinde çocuğuna bırakabilir, ya da mama ile çocuk beslenebilir. Anne sütü tabii ki önemlidir. Ancak emzirmek sadece karın doyurmak değildir. Emzirirken çocuğu kucaklamak, çocuğu güven duygusu kazandırır. Bu bakımdan çalışan anneler en azından 1 sene çocuklarıyla kendileri ilgilenmelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious