Bebeğinizi Akdeniz gıdalarıyla besleyin!

  • Giriş : 21.05.2006 / 00:00:00

Bebeklerinize günde 5 öğün yemek yedirin. İki yaşına kadar tuzlu gıdalardan uzak tutun.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyanın en ünlü çocuk beslenmesi uzmanlarından Prof. Dr. Guido Moro, sağlıklı bir mönüde neler olması gerektiğiyle ilgili merak edilen soruları yanıtladı:

* Kendi çocuğunuza 1-3 yaşları arasında önereceğiniz besin maddesi ne olur?
Uzun zamandır bebek beslenmesinde Akdeniz mutfağının kullanılmasına yönelik çalışma yapıyoruz. Türk mutfağı da buna yakın. Tahıllar, meyve ve kırmızı et yerine balık önererek en uygun diyeti oluşturmaya çalışıyoruz. Son yıllarda bu listeye bir de organik gıdalar eklendi. Bebeklere 5 öğün yiyecek verilmeli. Çocuğunuz günlük 75 kalori olan ihtiyaçlarının yüzde 20'sini sabah kahvaltısında alır. Meyve suları, süt ve ekmek mutlaka sofrada olmalı. Öğle yemeği ile kahvaltı arasında, meyve suyu ve çiğ sebzeler verilebilir. Öğlenleri çorba, makarna ve balık yedirilebilir. Ayrıca bebekler 2 yaşına kadar tuzlu gıdalardan uzak tutulmalıdır. Öğleden sonra yoğurt ve meyve ile geçiştirilebilir, akşam hafif yiyecekler verilmelidir. Ayrıca anne mutfakta kek yaparken çocuğunda katılımı sağlanmalı. Bunu psikolojik gelişiminde olumlu etkileri olduğunu söyleyebilirim.

* Tüketilmesini tavsiye etmediğiniz gıdalar neler?
Kızartma, katı yağ içeren ve çok baharatlı gıdalardan uzak durulmalı. Ayrıca tereyağ yerine zeytinyağı kullanılmalıdır. Bebeklere kullanılan mamaların içinde ilk iki yıl tuz kullanılmayanlar tercih edilmeli. Çünkü tuz bir alışkanlık daha sonra alışıldığı gibi, diğer dönemlerde de kullanılmaya devam ediliyor. Tüm gıdalar, doğal olarak tuz içerdiğinden ekstra yemeklere tuz konulmasına gerek yoktur. Aksi halde ilerleyen yıllarda tansiyon sorunu olması kaçınılmazdır. İtalya'da bir süpermarket 3 yıl önce bebeklerin ilk iki yıllık mamalarını hiç tuz içermeyen formüllerle satışa sundu.

* Kötü beslenme ilerleyen yıllarda çocuğu nasıl etkiler?
Yanlış beslenme öncelikle tansiyon, sonrasında şişmanlık, damar sertliği, böbrek problemleri, kalp ve şekere yol açabilir.

* Çocuk iştahlıysa ne yapmalı?
Çocukta fazla yeme isteği varsa, yemeklerden önce bir elma veya çiğ tüketilebilen sebze verilmesini öneriyorum. İçindeki lifler tokluk hissi verdiğinden, çocuk normal öğünlerde daha az yemek yemeye başlar.

* Bebeğim çok iştahsız. Nasıl beslemeliyim?
Bebekler yemeğe asla zorlanmamalıdır. Zorlanırsa ters teper. Eğer zorlamaya devam ederseniz; ilerleyen yıllarda yiyeceklere karşı hep olumsuz bir bakış açısı gelişecektir. Yaşamın ilk yıllarında yemek yeme süresi çok uzundur ve ailelerin biraz sabır göstermesi gerekir. İştahsızlığı nedeniyle yeterli besinleri alamadıkları konusunda bana müracaat eden pek çok ebeveyne bebeklerini tartıp, yaş normallerine göre değerlendirmesini yaptığımda; pek çoğunun normal gelişim eğrilerinin içinde olduğunu gösterip anneleri ikna ediyorum.

* Çocuğu çikolatadan uzak tutmalı mıyım?
Çocuk çikolatayı raftan kendisi almaz. Yine bu gıdayı çocukla buluşturan ailelerdir. Bu nedenle ailelerin bu konuda duyarlı olması gerekir. Her zaman değil ancak belli olaylardan sonra ödül anlamında çikolata verilebilir. Bir doğum gününe gidildiğinde ise pastadan uzaklaştırmak yerine yemesine izin verilmelidir. Diğer şekerli gıdalar da faydası olmayan ekstra kalori kaynaklarıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious