'Bebeğinizi araç içinde kucağınıza almayın'

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

Bebek ve çocuklar için araçlardaki en tehlikeli bölge, erişkin kucağı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Gonca Yılmaz, bebeğin kucakta sıkıca tutulmasının kaza anında kucaktan fırlamayı önleyemeyeceğini vurguladı. Yılmaz, "Bebek ve çocuklardaki ölüm ve yaralanmaların bir çoğunun bebek araç koltuğu konulması ve emniyet kemeri kullanımı ile önlenebilir" dedi.

Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Klinik Şefi, sosyal pediatrist Doç. Dr. Gonca Yılmaz, bebek ve çocuklar için araçtaki en tehlikeli bölgenin erişkin kucağı olduğuna işaret ederek, bebek ve çocukların erişkinlerin kucağında ya da dizinde yeterince korunamayacağını bildirdi.

Uygunsuz koruma sistemi ile ilişkili yaralanmaların bebek ve çocuklarda oldukça sık görüldüğünü vurgulayan Yılmaz, "Bebek ve çocuklar erişkinin kucağında ya da dizinde yeterince korunamayacağı için herhangi bir tehlike anında araçtan mermi çekirdeği gibi fırlayabilir yada yetişkinin ağırlığı ile ezilebilir" dedi.

Bebek ve çocuklardaki ölüm ve yaralanmaların birçoğunun bebek araç koltuğu konulması ve emniyet kemeri kullanımı ile önlenebileceğine dikkat çeken Yılmaz, ailelerin bu konuda video, teyp, kitap, poster, gösterimler ve konferanslarla eğitilebileceğini belirtti. Yılmaz, bebek ve çocuklar için araç içinde en güvenilir bölgenin arka koltuğun orta kısmı olduğunu kaydetti.

Bebek koltuklarının, önünde hava yastığı olan araç koltuklarına yerleştirilmemesi gerektiğini dile getiren Yılmaz, kaza esnasında şişen hava yastığının bebeğe zarar verebileceğini aktardı. Yılmaz, çocuğun araç içinde tek başına korumasız olarak bırakılmamasının önemine değindi.

"SIKICA TUTMA KAZA ANINDA KUCAKTAN FIRLAMAYI ENGELLEMİYOR"

Doç. Dr. Gonca Yılmaz, bebeğin kucakta sıkıca tutulmasının kaza anında kucaktan fırlamasını engellemediğinin altını çizerek, "Bebekler doğumdan itibaren araba koltuğuna oturtulabilir. Bebek koltukta dik değil yarı-yatar pozisyonda olmalı. Koltuğun içine gömülmemeli, başı öne düşmemeli. Gerektiğinde bebeğin altına havlu veya battaniye desteği konulabilir. Bebekler için araba koltuğu seçimi çok önemli." diye konuştu.

Araç bebek koltuklarında korunacak olan çocukların pozisyonlarının çocuğun büyüklüğüne göre değişeceğini dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti: "Bir yaşından ve 9 kilodan küçük bebekler, arkaya bakar tarzda (rear-facing) bebek koltuğunda taşınmalı. Bu şekilde taşınan bebeklerde boyun omurları yaralanma riski azaltılmış olur. Bir yaşın altında 9 kilodan büyük ağırlıklı bebekler için tasarlanmış aynı özellikteki koltuklar kullanılmalı. Bebek koltukları bebeğin 45 derecelik açıda yatmasına olanak verecek özellikte ve konumda olmalı, ancak bebeğin başı öne düşmemeli. Ağırlığı 9-18 kilo olan bebekler ise bebek koltuğuna yüzü karşıya doğru olarak oturtulmalı. Prematüre bebekler kalkanlı bebek koltuklarına bindirilmeli."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious