Bebeğinizin cinsiyetini belirleyebilir misiniz?

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Bebeğin cinsiyetinin seçilmesi taraftarı olan gruplar genetik geçişli ve cinsiyete bağlı hastalıklardan korunmayı savunurken, karşı olanlar da, doğa kurallarına karışmanın doğru olmadığını düşünüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konuyla ilgili bilgi veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tevfik Yoldemir, X spermlerinin kız çocuğunu yapan genetik materyali yumurtaya taşıdığını, bunların daha büyük, kuvvetli ancak yavaş olduklarını, Y spermlerinin de erkek çocuğu yapan genetik materyali taşıdığını, bunların da küçük ve zayıf ancak daha hızlı olduklarını kaydetti.

Cinsiyete etki eden unsurlar

Op. Dr. Yoldemir, "Vücut ısı çizelgesi, servikal mukus miktarı veya LH idrar kitleri ile yumurtlama zamanının tayini yapılabilir. Kız çocuğu için muhtemel yumurtlama gününden 2-4 gün önce ilişkiye girilmeli, servikal mukusun en bol olduğu dönemde seks yapılmamalıdır. Erkek bebek için yumurtlamadan 12 saat önce cinsel ilişkiye girilmelidir. Bunun tesbiti için servikal mukus ve vücut ısı tayini kullanılabilir. Vücut ısınındaki düşüşün olduğu gün veya ertesi gün birliktelik olabilir. Servikal mukus daha berraktan daha beyaza ve kıvamlı olmaya başladığında cinsel birliktelik olmalıdır. Cinsel birleşme yumurtlamaya mümkün olduğu kadar yakın olmalıdır. Cinsel perhiz durumu da kız veya erkek çocuk için farklı olmalıdır. Kız çocuk için prezervatif kullanılmamalı, adet sonrası cinsel ilişki her gün belirlenen güne kadar olmalı, sonrasında yumurtlamadan 2-3 gün sonrasına kadar ilişki olmamalı ve ardından prezervatif kullanılmalıdır. Erkek bebek için adet sonrasından belirlenen ilişki gününe kadar cinsel perhiz olmalıdır veya yumurtlamadan 4-5 gün öncesine kadar cinsel ilişki prezervatif ile olmalıdır. Zamanlı ilişkiden öncesi ve sonrası tüm birlikteliklerde prezervatif kullanılmalıdır. Eğer yumurtlamadan 3 veya daha fazla gün öncesinden ilişkiye girerseniz kız bebek olma olasılığı yüksektir. Yumurtlama zamanına daha yakın dönemde ilişki sonrası erkek bebek olma olasılığı daha fazladır" dedi.

Isı cinsiyeti etkiliyor

Hayalardaki ısının da önemli olduğunu belirten Op. Dr. Tevfik Yoldemir, kız bebek için erkeğin ilişkiden önce sıcak banyo yapmasının uygun olabileceğini, erkek bebek için ise hayaların serin tutulması gerektiğini, sauna, sıcak banyo, scuba dalış yapılmaması gerektiğini belirtti. Erkek iç giyimi de cinsiyet belirlemede farklılık gösterdiğini dile getiren Op. Dr. Tevfik Yoldemir, kız bebek için slip veya sıkı iç çamaşırı giymek etkili iken, Boxer giymenin y-spermlerine x-spermlerinden daha fazla faydalı olduğunu kaydetti.

Ne yediğiniz ve nasıl yaşadığınız önemli
Op. Dr. Tevfik Yoldemir, "Kafein alımı da cinsiyet belirlemede farklılık göstermektedir. Kız bebek için çiftlerin her ikisinin de uzun süre kafein içeren içeceklerden uzak durması gerekirken erkek bebek için erkeğin ilişkiden 30 dakika önce sert kafeinli kahve içmesi doğru olur. Stressiz ve rahat olmak size kız bebek getirirken sıkıntılı ve stresli olanlarda gelecek bebek erkektir. Cinsel birlikteliğin şekli de bebeğinizin cinsiyetini etkileyebilir. Öğleden sonra, ayın tek sayılı gününde, ay dörtte bir doluyken, rahat bir ortamda, ilişkiden hemen önce asidik bir doche (vajenin içinin yıkanması) yapılınca, seksi kadın başlattığında ve kadın sevişirken üstte olduğunda ve her gün birlikte olduğunuzda kız bebek gelecektir. Gece, dolunay varken, ayın çift sayılı günlerinde, ilişkiden önce alkali douche yapılınca, gergin ortamda, ayakta seks yaptıktan ve kadın seks sonrası soluna yatıp uzandığında ve günaşırı seks yapıldığında beklenen bebek erkek olacaktır. Asidik douche için beyaz sirke yumurtlamadan 2-2.5 gün önce uygulanmalıdır. Bazik douche için ilişkiden önce kabartma tozu uygulanmalıdır. İlişki sırasında pozisyon ve giriş derinliği de cinsiyetler arasında fark gösterir. Kız bebek için erkek boşalırken penis vajenin dış bölümüne yakın olmalı ve misyoner pozisyonunda yüzyüze birleşme olmalıdır. Erkek bebek için penis vajenin derininde olmalı ve vajene arkadan giriş pozisyonununda seks yapılmalıdır. Kadının orgazmı da bebeğin cinsiyeti ile ilişkili bulunmuştur. Kız bebek için kadın orgazm olmamalı, erkek bebek için ise orgazm faydalı hatta birden fazla orgazm etkili olmaktadır" diye konuştu.

Bebeğin cinsiyeti için yumurtlama zamanının bulunması

Öncelikle yumurtlamanızın olduğu günün tarihini bilmelisiniz, bunun için en son adetinizin ilk gününü bilmelisiniz. Yumurtlama günü yaşınızın ne olduğu da bilinmelidir. Bu iki sayı sonra toplanır. Örnek verilecek olursa; Son adet tarihi Şubat 18 olsun. Yumurtlama günü 4 Mart olur. Yaş 29 ise toplam sayı 33 olacaktır. Tek sayılar erkek, çift sayılar kız demektir.

Kız ve erkek bebek için tüketilen gıdalar önemli
Diyetle alınan minerallerin yumurtanın polaritesini değiştirerek çekim farklılığı yaratabildiğini ifade eden Op. Dr. Tevfik Yoldemir, "Kız bebek için kadınlar magnezyumu ve kalsiyumu fazla almalıdır. Yumurta, süt ve süt ürünleri, dondurma, mandalin, tuzsuz ekmek, elma, armut, greyfurt, kabak, lahana, kereviz, havuç, bu minerallerden zengindir. Erkek bebek için sodyum ve potasyumdan zengin yiyecekler tüketilmelidir. Balık, fasülye, patates, kayısı, şeftali, kavun, muz, kavun, portakal, üzüm, domates, vişne, bu mineraller açısından zengindir. Bebeğin cinsiyeti 11-14 haftada yapılacak koryon vilüs örneklemesi ile veya 16-18 haftada yapılacak amniosentez ile %99.9 oranında tespit edilebilir. Pre-implantasyon genetik tanı (PGT) ile tüpbebek işlemi sonrasında elde edilen embryolardan alınan hücrelerde genetik inceleme yapılabilir. Bu hücrelerdeki kromozomların bir bölümü veya hepsi boyanarak kromozomlardaki sayısal anormallikler (mongolizm gibi) ve cinsiyet belirlenebilir. Cinsiyet belirleme cinsiyete bağlı geçişli hastalıkların varlığında tıbben kullanılmaktadır. Ingiltere, Kuzey Amerika ve Uluslararası Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Cemiyetleri PGT işleminin cinsiyet tayini için yapılmasını savunmamaktadırlar. AT kuralları da bu doğrultudadır. Bazı özel merkezler bu imkanı ücret karşılığı sunmaktadırlar. Ülkemizde cinsiyet belirlemek kanunen yasaktır. Bazı ekipler bu yasağı kendi lehlerine çevirip kuralların daha oturmadığı komşu ülkelerde bu uygulamaları, ön danışmanlık vermeden, tıbbi neden göstermeden uygulamaktadırlar. PGT işlem maliyeti 2000-2500$ civarındadır. Öncesinde tüpbebek uygulaması yapılmalıdır. Bunun maliyeti de kadın yaşına göre 5000$ civarıdır" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious