Bebek erkek dendi ama kız getirildi

Bebek erkek dendi ama kız getirildi.9937
  • Giriş : 24.06.2009 / 16:19:00

Aydın Zübeyde Hanım Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde dünyaya getirdiği bebeğin erkek olduğu söylenen ve bu şekilde kayıtları bulunan kadına kız bebek verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aile savcılığa suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Hastane yönetimi ise karışıklığın, sekreterliğin yanlış cinsiyet girişinden kaynaklandığını bildirdi.

Alınan bilgiye göre, Zübeyde Hanım Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde doğum yapan Güllü Can'a (30) bir erkek bebeğinin olduğu söylendi. Bebeğin doğumundan sonra düzenlenen raporlara ve hastanın yeşil kartına da erkek olduğu yazılırken, sadece yeni doğan işitme formuna kız olarak kaydedildi. Doğum sonrası personel tarafından bebeğin babası Şerafettin Can'a (41) verilen bilgi de bu şekilde oldu.

Evliliklerinden 3'ü kız 4 çocukları bulunan çift, doğumdan 6 saat sonra taburcu olunurken kucaklarına aldıkları bebeğin, kız olduğunu fark etti.

Aile eve döndükten sonra durumla ilgili çelişki yaşadı. Bunun üzerine Şerafettin Can, yeniden hastaneye dönerek, yetkililerden konunun aydınlatılmasını, gerekirse DNA testi yapılmasını istedi.

Bu arada Güllü Can'ın yeşil kartında erkek bebek yazısının karalanarak, kız olarak düzeltildiği görüldü.

Hastane yetkililerinin suskun kaldığını iddia eden aile, Aydın Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Güllü Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Bana orada bulunan hemşireler, bir erkek çocuğun oldu diye müjde vermişlerdi. Daha sonra erkek değil, kız olduğunu söylediler. Ardında gelen üç tane doğum raporunda ve yeşil kartımızda erkek çocuk dünyaya geldiği yazılıydı. Bilgi formunda ise kız çocuğu yazılıydı. Bu bizi endişeye sevk etti'' dedi.

Bebeğe isim koyamadıklarını bildiren Güllü Can, bir an önce başvurularının sonuçlanmasını beklediklerini söyledi.

-''DNA TESTİ İSTİYORUZ''-

Kimseyi suçlamadıklarını, ancak hatası olan varsa cezalandırılmasını istediklerini belirten Şeraffettin Can, şunları anlattı:

''Dileğimiz bu iş fazla uzamadan bir an evvel çözülür ve kafamızdaki soru işaretleri de kalkar. DNA testinin yapılmasını ve bize verilen kız bebeğin bize ait olup olmadığını öğrenmek istiyoruz. Bu bebek bizim olmasa da sokağa atacak değiliz. Zaten gözümüz gibi bakıyoruz. Gerçeklerin ortaya çıkması için mücadelemizi sürdüreceğiz. Ama bu şüphe ortadan kalkarsa daha rahat bir şekilde çocuğumuza bakıp, kimliğini çıkartıp, ona isim vereceğiz. Eğer bu çocukları karıştırmışlarsa kendi çocuğumuzu bulmalarını isteyeceğiz. Bu kız çocuğu DNA testinden sonra bizim çıkmazsa gerçek ailesini bulup onlara teslim edeceğiz.''

Bu arada hastanenin Başhekimi Opr. Dr. Niyazi Kocakaplan, hastanede çocuk karışması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, ''Doğumu gerçekleştiren doktor ve ebeler, çocuğun kız olduğunu belirtiyorlar. Bilgisayar kayıtlarında da kız olarak geçiyor. Yalnız sekreterlikte cinsiyeti erkek olarak yazılmış. Bundan ötürü meydana gelen bir hata var'' dedi.

Dr. Kocakaplan, konuyla ilgili olarak doğumevinde idari soruşturma başlattıklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*