Bebek odası nasıl olmalı?

  • Giriş : 22.02.2007 / 00:00:00

Çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Yıldız Akbay, bebek odalarının gürültüden uzak olması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eskişehir Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde görev yapan Dr.Yıldız Akbay, daha anne karnındayken ailelerin bebekleri için oda hazırladığını belirterek “Oda hazırlanırken ileride bebeğin emekleyeceği ve yürüyeceği zamanlar da düşünülmeli'' dedi.

Bebek odalarının televizyon, müzik sesi ya da sohbet edilen odaların uzağında olmasını öneren Dr. Yıldız Ayba, sabah güneşinin de bu odaya girmesinin yararlı olacağını kaydetti. Dr. Aybay ideal bebek odasıyla ilgili önerilerini şöyle sıraladı:

“Bebek odası evin gürültüsünden rahatsız olmayacak kadar uzak, kolay ve çabuk kontrol edebilecek kadar da yakın olmalıdır. Çok keskin hatları olan mobilyalar seçilmemeli. Mümkün ise hazırlanan odadaki pencereler doğuya bakmalı. Çünkü sabah doğan güneş ışınları bebeğinizin rahat uyanmasını sağlayacaktır. Odadaki duvar boyası canlı renk olmalı duvarlara da resimler asılmalı. Resimler bebeğin görsel gelişimini sağlaması açısından önemlidir. Odadaki aydınlatma ışığı bebeğin gözünü rahatsız etmemeli. Bebek odaları çocukların emeklemeye başladığı zaman rahat bir ortam olmalı. Bu nedenle odalarda fazla eşya bulundurulmamalı,devrilebilecek dolaplar kesinlikle bu odaya konulmamalı.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious