'Bebek ölümleri' raporu açıklandı

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki beblek ölümleri ile ilgili, ikinci bir bakterinin ortaya çıktığı belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Öztürk, ölen çocukların kanında ikinci bir bakterinin daha tesbit edildiğini açıkladı.
Akşam saatlerinde aralarında İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar, Prf. Dr. Asiye Nuhoğlu, Uzman Dr. Taner Yıldırmak ve hastane başhekimi Rafet Yiğitbayı'nında bulunduğu Bilimsel Komisyon, ölen bebekler üzerinde yapılan araştırmaların sonuçları ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Komisyon başkanı Prof.Dr. Recep Öztürk, ölen bebeklerin kanında "Klipsella finomanie" ve "Psedomnos Aurofinoza" isimli bakterilerin tesbit edildiğini belirterek, bu bakterileri bütün ülkelerdeki yoğun bakımlarda bulunabilecek türden bakteriler olarak niteledi. Öztürk sözlerine şöyle devam etti: "Çocukların kanında bu bakteriler tesbit edilmiştir. Bu bir salgındır. Gerekli bütün önlemler alınmış durumdadır. Salgının olası nedenleri üzerinde çalışmalarımız devam etmektedir. Elde ettiğimiz bilgi, belge ve bulguları rapor halinde İl Sağlık Müdürlüğü'ne bildireceğiz. Yaptığımız araştırmalarda ölen çocukların, yoğun bakım ortamında uzun süre yatan ve problemli çocuklar olduğunu tesbit ettik. Öle bebekler, normal şartlarda yoğun bakım ortamı olmasa bile yaşama imkanları olmayan bebeklerdir. Yoğun bakım ortamının çok modern, son teknoloji ile donatılmış olduğunu gördük. Her türlü tedbirin alındığını da belirledik." dedi.

İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar ise Sağlık Bakanlığı'nın hastane ile ilgili iddiaları araştırmak üzere 2 baş müfettiş görevlendirdiğini belirterek, hastanede 'personel yetersizliği olduğu ve yatırım yapılmadığı' yönündeki iddiaların doğru olmadığını söyledi.

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Rafet Yiğitbaşı'da yoğun bakıma temizlik elemanlarının girip çıktığı yönündeki ailelerden gelen iddiaların doğru olmadığını ileri sürerek, " Biz temizlik kadrosunda istihdam ettiğimiz bazı görevlileri her türlü tedbiri aldıktan sonra hemşirelerin yardımcıları olarak çalıştırıyoruz. Bunlar sağlık görevlisi gibi hemşirelerin yanında ve kontrolünde yoğun bakıma girip çıkabilirler. Belki aileler bunları görmüş ve bunları kastediyor olabilirler." şeklinde konuştu.

Bilimsel komisyonda görev alan Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu ve Uzm Dr. Taner yıldırmak da, yoğun bakım ortamlarındaki bakterilerin oranının sıfıra indirilmesinin mümkün olmadığını, ancak bu oranların ilave tedbirlerle minimuma indirilebileceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious