Bebekle en güçlü bağ masaj

  • Giriş : 31.03.2007 / 00:00:00

Masaj uygulanan bebeklerde stres hormonu olarak da bilinen kortizol seviyesinin, masaj uygulanmayanlara göre daha düşük seviyede olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzmanlar, bebeklerin daha iyi uyumasının ve rahatlatabilmenin yollarını arayan anne babalar için bebek masajının çok faydalı olduğu söylüyor.

Bebek masajı anne ve bebeğin birbirleri ile tanışıp ilişkiyi başlatma ve geliştirmesi için önemli bir role sahip olduğunu söyleyen Sema Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Hamza Yazgan; yeni doğan bebeklerin geceleri uyumasını sağlamak isteyen anne babalar onlara masaj yapmayı denemeliler dedi.

GÖZLERİNE BAKA BAKA YAPIN

Yapılan araştırmalar sonucu, masajın bebeklerdeki stres seviyesini beşikte sallanmak kadar iyi azalttığını; daha iyi uyumalarına ve daha az ağlamalarına yararı olduğunun bilindiğini söyleyen Yazgan, aynı zamanda masaj anne-baba ve bebek arasındaki bağları geliştirip kuvvetlendirebilir. Araştırmalar sonucu masajın doğum sonrası depresyonu olan annelerle bebekleri arasındaki ilişki ve yakınlığı daha iyi şekillendirdiği de anlaşıldığını ifade etti. Dr. Hamza Yazgan bebek masajının, bebeğin gözlerinin içine yumuşakça bakarken vücuduna baştan ayakucuna kadar hafifçe dokunmayı gerektirdiğini söyledi. Ve uygulanan basınç çok nazik olmalı ve basit bir dokunmadan, cilt yüzeyi altındaki kasların hafifçe hareketine kadar değişik şekillerde olmalıdır dedi. Masaj ilk yapıldığında bu deneyime alışkın olmayan bebek ağlayarak tepki gösterebilir. Böyle bir durumda masajı bırakmak gerekiyor. Ancak zamanla masaj bebek için keyifli bir hale gelecektir. Ayrıca bebek ile anne arasında yaşanan stresli zamanların neden olduğu gerilimler, geçirilen bu 'nitelikli' zamanla azalacaktır.

# Rahat bir ortam ve gevşetmek için hafif bir müzik çalın.

# Odanın ılık olmasına ve masaj süresince de böyle kalmasına özen gösterin. Bebeğinizi yatıracağınız yumuşak bir yüzey hazırlayın. Temiz bir alt bezi ve yumuşak bir havlu masaj süresince gerekebileceğinden masaj yaptığınız yerde bunları hazır bulundurmalısınız. Masajı banyo sonrası bebek çıplakken yapmak en doğrusudur.

# Bebeğe masaj yapılırken çok fazla şeye gerek yoktur. Yumuşak formüllü bir bebek yağı kullanılırsa, masaj sırasında sürtünme nedeniyle bebeğin derisi zedelenmez.

# Ellerinizin bebeğin derisi üzerinde kaymasını sağlayacak kadar yağ kullanın. Önce hafif dokunuşlarla başlayın ve daha sonra hafifçe bastırarak masajı sürdürün.

# Bebeğinizin bir kolunu tutun. Kolu hafifçe sallarken ona 'rahatla' deyin ve gülümseyin. Bu, bebeğin dikkatini kendi vücudu üzerinde yoğunlaştırmasını ve rahatlamasını sağlar.

# Bebeğinizin daha da rahatlamasını sağlamak için, onun dikkatini bedeninin bir noktasına toplamasını sağlayın ve ona nasıl davranacağını öğretin. Örneğin bir kolunu tutun. Kolu hafifçe sallarken ona “rahatla” deyin ve gülümseyin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious