Bebekler için doğru bilinen yanlışlar

Bebekler için doğru bilinen yanlışlar.30071
  • Giriş : 27.09.2008 / 09:25:00

Hayatımızın en değerli varlıklarını yetiştirirken yıllardır aynı hataların tuzağına düşüyoruz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kilo iyidir deyip obeziteye zemin hazırlıyoruz; anne sütü dururken mama veriyoruz; gürleşsin diye saçlarını sıfıra vurduruyoruz... Oysa iyi niyetle de olsa, yaptığımız bu hatalar onların sağlıklı gelişimini sekteye uğratıyor. En sık yapılan hatalara gelince…

SÜTÜM YETMİYOR, MAMA VERMELİYİM!

Yeni annelerin en çok endişe ettiği konulardan biri; bebeğin aç kalma ihtimali. Bu nedenle de çoğu zaman bebekler gereksiz yere mamayla besleniyor. Oysa anneler, sütünün yetip yetmediğini bebeğinin çişini takip ederek anlayabilir. 24 saatte en az 5-6 kez bezini ıslatan bebek, anne sütüyle doyuyor demektir. Anne sütü yetersizliğine ancak bir çocuk hastalıkları uzmanı doktor karar verebilir ve onun tavsiyesi üzerine mama takviyesine başlanabilir.

ŞEKERLİ SU SARILIĞA İYİ GELİR

İlk günlerde anne sütünün gelmesinde yaşanabilecek bir sorun, bebeğin zayıflamasına ve sarılık oluşumuna yol açabilir. Halk arasında, aç kalan ve az idrara çıkan bebeklere şekerli su verilmesi önerilir. Oysa, bebeğin beslenmesinde şekerli suyun yeri yoktur.

2 YAŞINA GELDİ ARTIK BEZİ BIRAKMALI

2 yaş, tuvalet alışkanlığı kazandırmak için sadece başlangıç dönemidir. Çocuk bu konuda asla zorlanmamalı, altına kaçırdığı için kızılmamalı; sık sık tuvalete götürülerek, tuvalet alışkanlığı kazanmasına öncülük edilmelidir.

GÜRBÜZ ÇOCUK SAĞLIKLI OLUR!

Gürbüz çocuk, sağlıklı çocuk değildir! Dengeli beslenen çocuk, zayıf da olsa sağlıklı kabul edilir. Çocukları asla yemek yeme konusunda zorlamayın, yemek istemediği zaman beslenmeyi sonlandırın.

FAZLA HAREKET EDERSE TERLER, HASTA OLUR

Hasta olur, endişesiyle çocuğun hareket etmesini kısıtlamak çok yanlış bir yaklaşımdır. Her çocuk hareket edince terler; terleyince de üstünü değiştirebilirsiniz! “Çok terledin artık yerine otur” demek, çocuğu tembel, hantal ve mutsuz yapar. Zaman içinde metabolizma hızı azalan çocuk, hızla kilo almaya başlar. Çocukların hareket etmelerini kısıtlamaktansa, spora (yüzme, Basketbol vb.) yönlendirmek daha sağlıklı olacaktır.

AĞLADI, HEMEN KUCAĞIMA ALAYIM!

Bebeği avutmanın birçok yolu var. Her ağladığında hemen kucağa almak çözüm değil. Ağladığında yanına yaklaşıp onunla konuşmak, temasta bulunmak, ona şarkı ya da ninni söylemek ve karnını okşamak da bebeği avutabilir. alışmasın diye çocuğu kucağa almamak da kendini güvende hissetmemesine ve mutsuz olmasına yol açar. Bu denge iyi kurulmalıdır.

ÇOCUK SICAK SEVER

Çocuklar, her zaman terlemeyeceği şekilde giydirilmelidir. Üşüyeceği korkusuyla çocukları çok giydirmek ve sarıp sarmalamak, terlemeye ve hastalığa yol açar. Pamuklu kıyafetler tercih edilmeli, içinde naylon karışımı olan ve özellikle polar tipinde olan kıyafetler giydirilmemelidir.

ŞAŞILIK GEÇER

Çocuklarda şaşılık 1 yaşına kadar fizyolojik kabul edilir. Ancak 1 yaşından sonra düzelmeyen şaşılıklar için mutlaka göz doktoruna başvurulmalıdır. 1 yaşından önce bebeklerde Nistagmus (göz küresinin istemsiz titremesi) görüldüğünde de mutlaka bir göz doktoruna muayene ettirilmelidir.

FAZLA SÜT GAZ YAPAR

Çocuklara 1 yaşından önce inek sütü önerilmiyor Ancak 1 yıldan sonra da günlük süt tüketimi 400 cc'yi geçmemelidir. Sütün içinde bulunan laktaz adlı şeker, gaza yol açar. Fakat artık piyasada laktazsız sütler de bulunabiliyor. Gaz sorunu olan çocuklara bu tip sütler içirilebilir; ancak çözüm kesinlikle süt vermemek olmamalıdır.

AYAKTA SALLAYINCA HEMEN UYUYOR

Çocuğu sallayarak uyutmak tıbben önerilmiyor. Ancak, halk arasında ayakta sallama en çok kullanılan yöntem. Çocuk; hafif tarzda ve sarsmayacak şekilde sallanırsa, tahribatlara yol açmaz.

FAZLA BANYO YAPARSA ÜŞÜTÜR

Çocuklar banyo yapmaktan dolayı hasta olmaz. Yazın her gün, kışın ise hafta üç kez banyo yapılması önerilir.

FAZLA GÜNEŞLENİNCE KEMİKLER GÜÇLENİR

“Çok fazla güneşe maruz kalmak kemikleri güçlendirir” mantığı tam olarak doğru değildir. Zararlı ışınlardan etkilenmemek için güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde çocuğunuzu güneşe çıkarmamalısınız. Güneşe çıkarırken de mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş losyonları ve kremleri sürmelisiniz.

BİBERONU ÇOK SEVİYOR

Biberon ve emzik hiçbir çocuğa önerilmiyor. Biberon; bebekte 'meme başı şaşkınlığı'na yol açıyor ve anne göğsünden soğutuyor.

Mamayla beslenmek zorunda kalan bebeklerde de, biberon en geç 2 yaşında bırakılmalıdır. Emzik ise, -özellikle uygun seçilmediğinde ve yoğun kullanımlarda- damak yapısını bozabiliyor ve çocuğun enfeksiyon kapmasına yol açabiliyor.

FİTİL VEREYİM RAHATLASIN

Çok zorda kalmadan ve doktor tavsiyesi olmadan çocuklarda ne fitil ne de ilaç kullanılmalıdır.

YALNIZ YATARSA KORKAR

Genellikle 6 aydan sonra bebeğin odasının ayrı olması uzmanlarca önerilir. En fazla 2 yıl kadar uzatılabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*