Bebekler için en iyi uyku saati 19.00 ile 20.30 arası

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Bebeklerini uyutmakta zorlanan anneleri uzmanlar uyarıyor; "Gündüz ve gece uyku saatlerini belirleyin ve sabitleştirin. Bebekler için en iyi akşam uyku saati 19.00 ile 20.30 arasıdır."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan, gündüz uyku saatlerinin de aynı gece belirlendiği gibi belli saatler olarak uygulanabileceğini, ya da son uykudan iki saat sonra bebeğin tekrar uyku için yatırılabileceğini söyledi.

Uzman Dr. Erdoğan, "Uyku zamanına özel bir rituel (tören) geliştirin. Şimdiye kadar yapmadıysanız, böyle bir ritüel geliştirmeye başlamanızın tam zamanıdır. Ritueller şunlar olabilir: Bebeğe banyo yaptırmak, yatak için kıyafetlerini giydirmek, bir ya da 2 hikaye okumak ya da anlatmak, şarkı ya da ninni söylemek, iyi geceler öpücüğü vermek. Bunların hangilerini seçeceğiniz tamamen siz ve çocuğunuzun özelliklerine göre değişir. Önemli olan her gece aynı şeyin aynı sıra ile yapılmasıdır. Bu, bebekler için süreklilik ve aynılık güven duygusunun oluşmasını sağlar. Çocuğunuzu sabahları belli saatlerde uyandırarak vücut saatinin işlemesine yardımcı olun. Halen uyumaya devam eden bebeğin uykusunu vücut saatinin oluşmasına yardım etmek için bozmakta sakınca yoktur." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious