Bebekler ölmeden önlem alındı

Bebekler ölmeden önlem alındı.9620
  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

Bursa Çocuk Hastanesinde, “klebsiella” bakterisine rastlanan yenidoğan yoğun bakım ünitesine hasta kabulü geçici olarak durduruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bursa Çekirge Çocuk Hastanesi’nin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde, “hastane enfeksiyonu” olarak bilinen “klebsiella” bakterisine rastlandığı, bu yüzden üniteye hasta kabulünün geçici olarak durdurulduğu, bildirildi. Bursa İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Serhat Yamalı, geçtiğimiz aylarda bazı illerde hastane enfeksiyonuna bağlı bebek ölümlerinin yaşandığını hatırlattı.
Bursa’daki hastanelerde böyle bir olayın yaşanmaması için daha önceden başlattıkları bazı çalışmalar bulunduğunu anlatan Yamalı, her hastane bünyesinde “Enfeksiyon Kontrol Komitesi” kurulduğunu, bu komitelerin Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi ile irtibat halinde çalışmalar yaptıklarını, hastanelerinde sürekli enfeksiyon kontrolleri yaptıklarını söyledi.

Yamalı, Çekirge Çocuk Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Komitesi’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı kontrollerde Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde “klebsiella” bakterisine rastlandığını, bunun üzerine ünitedeki 5 bebeğin sıkı takip altına alındığını ifade etti. Üniteye hasta kabulünün de geçici bir süre durdurulduğuna işaret eden Yamalı, bunun tedbir amaçlı alınmış normal bir karar olduğunu kaydetti.

HASTANE YÖNETİMİ DE AÇIKLADI

Çekirge Çocuk Hastanesi Yönetiminden yapılan yazılı açıklamada ise hastanedeki rutin enfeksiyon kontrol çalışmaları sırasında, “Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde saptanan enfeksiyon şüpheli prematüre bebeklerin olması üzerine” Enfeksiyon Kontrol Komitesi’nin tedbiren, geçici olarak üniteye hasta alımını durdurduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious