'Bebekler rehin kalmayacak'

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Bakan Akdağ, "Bebekler artık hastane morglarında rehin kalmıyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akdağ, Yılların yetim alanı olan sağlık, yıllar boyunca ihmale uğramış. Artık bu ülkede vatandaşlarımız hastane kapılarından geri döndürülmüyor, hastalara ambulansa konulurken yakınlarından para talep edilmiyor, bebekler artık hastane morglarında rehin kalmıyor. Tüm bunları unuttuk ve tarihe karıştı." dedi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) tatile girmesiyle Ankara'dan ayrılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'nin sağlık sorunlarını yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak üzere gezilerini sürdürüyor. Bakan Akdağ, bu geziler çerçevesinde Muğla'ya geldi. Önce Manisa Valisi Refik Arslan Öztürk'ü makamında ziyaret eden Akdağ, burada gazetecilere açıklamalarda bulundu. Akdağ, meclisin çalışmalarına ara vermesinden sonra Sağlık Bakanlığı olarak 40 ilde geniş değerlendirme ve inceleme çalışmalarına başladıklarını hatırlattı. Akdağ, üç aya sığdırmayı düşündükleri ve Eylül ayı dahil olmak üzere 40 ilde incelemelerde bulunacaklarını söyledi. Manisa'nın da 40 ilden biri olduğunu dile getiren Akdağ, AK Parti hükümeti'nin 3,5-4 yıllık sağlık alanıdaki icraatlarını anlattı.

Sağlık konusunda önemli bir değişim için kararlar alındığını dile getiren Bakan Akdağ, sağlıkta dönüşüm programı adı altında önemli çalışmalar yaptıklarını duyurdu. Programın dünyanın çeşitli ülkelerinde denenmesinden sonra ortaya konulduğunu değinen Akdağ, "Amacımızı vatandaşımız sağlık hizmetine daha kolay yetişmesini sağlamak. Yılların yetim alanı olan sağlık, yıllar boyunca ihmale uğramış. Artık bu ülkede vatandaşlarımız hastane kapılarından geri döndürülmüyor, hastalara ambulansa konulurken yakınlarından para talep edilmiyor, bebekler artık hastane morglarında rehin kalmıyor. Tüm bunları unuttuk ve tarihe karıştı." diye konuştu.

Daha sonra Akdağ, yürüyerek Belediye Başkanı Bülent Kar'ı ziyaret etti. Belediye bunası önünde karşılanan Akdağ, Başkan Kar'ın, kendisine verilmek üzere hazırlanan çiçeğe heyecandan unutmasıyla ilginç diyaloglara neden oldu. Akdağ, çiçeği almak üzere Kar'a hatırlatmada bulundu. Daha sonra Akdağ Başkan Kar'ın odasına geçti. Burada Akdağ Manisa'lılara müjdeli bir haber verdi. Akdağ, Türkiye'de yapmayı planladıkları bölge hastanelerinden birini Manisa'ya yapacaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious